Wyburzenie ściany działowej w bloku – jakie formalności trzeba załatwić?

Wyburzenie sciany dzialowej

Różne aranżacje nieruchomości mogą być dokonywane zarówno w momencie zakupu mieszkania jak i na późniejszym etapie użytkowania go  – w czasie remontu. Mogą przybierać różne formy – zarówno takie, które polegają na dodaniu dodatkowego pomieszczenia poprzez posadowienie ścianek działowych i wydzielenie nowego pomieszczenia jak i takie, które polegają na zmniejszeniu ilości pokoi, a zwiększeniu ich metrażu. I chociaż mogłoby się wydawać, że skoro jesteśmy właścicielami mieszkania, to możemy we własnym zakresie dokonać wyburzenia ścianki działowej w bloku to nic bardziej mylnego. Konieczne będzie uzyskanie odpowiednich zezwoleń i załatwienie odpowiednich formalności. Wszak usunięcie ścianki działowej to ingerencja w konstrukcję bloku i do jej dokonania konieczne jest dopełnienie odpowiednich formalności.

Czym jest wyburzenie ściany działowej w rozumieniu prawa budowlanego i jakie formalności są niezbędne?

 

To, co w bieżącym, potocznym rozumieniu oznacza „remont” w rozumieniu prawa budowlanego, może znaczyć bieżącą konserwację, remont oraz przebudowę. Sama ściana działowa to zaś przegroda wewnętrzna w mieszkaniu dzieląca poszczególne przestrzenie. Nie jest to ściana, nośna, konstrukcyjna, na której opiera się  budynek i cała jego konstrukcja. 

Konserwacja to nic innego jak utrzymanie stanu niezmienionego i zapobieganie pogorszeniu. Konserwacja to chociażby zmiana koloru ścian czy wymiana podłogi. Nie wymaga to uzyskiwania żadnych dodatkowych zezwoleń czy pozwolenia na budowę. 

Remont w rozumieniu prawa budowlanego to kategoria obejmująca wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto w stanie pierwotnym

Przebudowa to „wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego”

Orzecznictwo sądów administracyjnych nie wskazało jednogłośne, jak należy zakwalifikować wyburzenie ściany działowej w bloku. Jednakże, przychylając się do orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, należy wskazać, że nie jest to przebudowa, wobec czego nie powinno być wymagane przedłożenie pozwolenia na budowę w sprawie bądź dokonanie zgłoszenia. Niestety, z uwagi na fakt, iż orzecznictwo nie jest uznanym źródłem prawa, wspólnoty mieszkaniowe lub spółdzielnie mają zupełnie inne zdanie. W takie sytuacji warto jednak wystąpić o pozwolenie na budowę do starosty powiatowego. Aby mieć pewność, jakich dokumentów potrzebuje spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, której jesteśmy członkami, należy przede wszystkim zadzwonić do niej. Może się bowiem okazać, że akurat nasza spółdzielnia lub  ma zdecydowanie bardziej rygorystyczne podejście i będzie od nas wymagała dokonania zgłoszenia robót budowlanych. 

Ponadto, warto przejrzeć dokumentację wewnętrzną wspólnoty lub spółdzielni, której jesteśmy członkami. Ich regulaminy mogą bowiem dookreślać, jakie czynności powinny być zgłoszone oraz wskazywać, z jakim wyprzedzeniem czasowym powinno to nastąpić.

Ponadto, zawsze warto dokonać zgłoszenia wyburzenia ściany działowej to sąsiadów i innych osób, na których to może oddziaływać – wynika to bezpośrednio z zasad dobrosąsiedztwa. 

Aspekty techniczne wyburzenia ścian działowych

 

Samo załatwienie odpowiednich formalności to dopiero połowa sukcesu w przypadku wyburzenia ściany działowej. Konieczne jest również dokonanie tego zgodnie z zasadami techniki. Najprostszym rozwiązaniem jest zlecenie tego specjaliście, osobie mającej doświadczenie w dokonywaniu remontów mieszkań. Jeśli jednak sami chcemy zająć się tą sprawą, powinniśmy wrócić uwagę na takie rzeczy jak: 1. Lokalizacja przyłączy, chociażby gazu 2. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji; 3. Odpowiedni dostęp do światła dziennego. W aspektach technicznych wyburzania ścian działowych ważne jest to, aby: odłączyć i zdemontować wszelkie instalacje elektryczne przy dokonywaniu robót, zakleić folią otwory do innych pomieszczeń w mieszkaniu oraz zabezpieczyć podłogę grubą folią budowlaną, ułatwiającą sprzątanie gruzu lub dodatkowymi elementami izolacyjnymi – grubą tekturą, płytami pilśniowymi czy sklejką, żeby spadający gruz nie uszkodził np. parkietu. Teoretycznie, dokonanie wyburzenia ściany działowej nie jest trudne – wystarczy młot pneumatyczny lub wiertarka. W praktyce jednak, aspekty techniczne wyburzenia ścian działowych mogą przerosnąć domorosłego eksperta i lepiej jest zatrudnić ekipę profesjonalistów niż narażać się na dodatkowe koszty.

Jak widać, wyburzenie ściany działowej, choć pozornie proste, może sprawić wiele trudności i kłopotów. Mogą się one ujawnić zarówno na etapie prawnym dotyczącym uzyskiwania odpowiednich pozwoleń jak i technicznym. Warto wobec tego skonsultować się z osobami będącymi profesjonalistami w tym zakresie, które doradzą nam, co trzeba zrobić, aby procedura przebiegła sprawnie. 

Skontaktuj się z nami poprzez formularz, aby otrzymać wycenę online. Nasz skup mieszkań zawsze pomoże Ci, jeśli takiej pomocy potrzebujesz.

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie