Jak sprzedać mieszkanie?

sprzedaż mieszkania

Sprzedaż mieszkania to jedna z czynności prawnych, których każdy z nas dokonuje chociażby raz w życiu. Jest to dość stresujące przeżycie, szczególnie gdy dokonujemy tego pierwszy raz. Mieszkanie to bowiem jeden z najdroższych (albo i najdroższy) składnik majątku. Nic więc dziwnego że zarówno jego sprzedaż jak i zakup to niezmiernie stresujące przeżycie.  Jak się do tego przygotować? Jakie dokumenty pozyskać? Gdzie najlepiej opublikować ogłoszenie, aby szybko sprzedać mieszkanie? Odpowiedź na te pytania i wiele innych znajduje się poniżej.

Jak podejść do problemu?

Mimo że mogłoby się wydawać, że sprzedaż mieszkania to czynność, w której najważniejsze jest osiągnięcie celu, nie jest to do końca prawda. Niezwykle ważny jest sam proces i wykonanie wszystkich niezbędnych elementów w odpowiedniej kolejności aby osiągnąć cel – sprzedać je. Co istotne, mamy różne opcje, aby skutecznie je sprzedać. Jedną z nich jest dokonanie tego na własną rękę. Druga z możliwości to skorzystanie z oferty biura nieruchomości.

 

Sprawdź również nasz skup nieruchomości w Warszawie

Sprzedaż mieszkania na własną rękę

Samodzielna sprzedaż mieszkania to opcja, na którą decyduje się zdecydowana większość z nas. Chcąc uniknąć konieczności zapłaty prowizji pośrednikowi decydujemy się na sprzedaż mieszkania na własną rękę.

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać jest wykonanie odpowiednich zdjęć mieszkania. Ważne, aby zdjęcia wykonać w odpowiednim oświetleniu (świetle dziennym). O tym jak przygotować mieszkanie do sprzedaży możesz przeczytać w artykule o home stagingu. Pamiętajmy, aby sfotografować każde pomieszczenie mieszkania (razem z balkonem). To ważne, aby potencjalny kupujący widział całe mieszkanie – zarówno jemu plusy jak i minusy. Dzięki temu będzie w stanie podjąć świadomą decyzję. Ważne, aby wykonać zarówno zdjęcia poszczególnych pomieszczeń jak również mebli, które się tam znajdują – szczególnie jeśli nie planujemy ich zabierać ze sobą, a chcemy je zostawić kupującemu.

Po zrobieniu zdjęć czas na umieszczenie ogłoszenia. Warto jest skorzystać z kilku różnych portali – tak aby mieć pewność, że trafi do jak najszerszego grona odbiorców.

Przy tworzeniu opisu należy pamiętać o tym, aby był prawdziwy i szczery. Potencjalny kupujący i tak je zwiedzi i oceni. Wobec tego nie warto koloryzować w ogłoszeniu. Przedstaw mieszkanie takie jakie jest uwypuklając jego zalety, ale nie zapominając o jego wadach.

Cena jest jednym z najważniejszych elementów ogłoszenia. Ważne aby była ona dostosowana zarówno do cen na rynku jak i do jakości mieszkania.

Udało się. Opublikowaliśmy nasze ogłoszenie, potencjalni kupujący do nas dzwonią i chcą obejrzeć nasze mieszkanie. Ważne aby spotkania umawiać w odpowiednich godzinach – wtedy gdy mieszkanie będzie odpowiednio oświetlone. Dobrze, aby w tym czasie nie było zbyt dużo osób w domu – mogłoby to utrudnić oglądanie go. Ważne również, abyśmy byli dostępni i elastyczni jeśli chodzi o umawianie spotkań. Powinniśmy się dostosować do potencjalnego kupującego.

Gdy już uda nam się znaleźć kupującego i ustalić cenę, konieczne będzie zawarcie jednej z umów, które zabezpieczą dojście transakcji do skutku. Mamy dwie opcje jak tego dokonać skutecznie.

Jedna z opcji to  zawarcie mniej formalnej umowy rezerwacyjnej, w której na pewien czas kupujący będzie miał wyłączność do mieszkania. Sprzedający w tym czasie nie będzie oferował go innym osobom. Zawarcie takiej umowy jest również połączone z zadatkiem lub zaliczką, którą daje kupujący sprzedającemu. O tym jakie są różnice między zadatkiem a zaliczką przeczytasz tutaj. Umowa ta zawierana jest najczęściej na kilka tygodni, w sytuacji, w której kupujący zamierza pozyskać kredyt na zakup mieszkania. Taka umowa jest dokumentem, którym może posłużyć się w banku przy załatwianiu formalności związanych z podpisaniem umowy kredytowej.

Druga z opcji jakie mamy to zawarcie umowy przedwstępnej (najlepiej w formie aktu notarialnego), aby jak najlepiej zabezpieczyć dojście transakcji do skutku. Strony wskazują w niej do kiedy ma nastąpić zawarcie umowy przyrzeczonej. O tym czym jest umowa przedwstępna dowiesz się tutaj

Ostatnim etapem sprzedaży mieszkania jest zawarcie samej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Niezwykle ważne, aby wybrać notariusza, który w odpowiedni sposób doradzi stronom (jeśli będzie taka potrzeba), a także wskaże jakie dokumenty będą niezbędne do transakcji. Z całą pewnością będzie to wypis i wyrys z ewidencji, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości, ale każdy z notariuszy może poprosić o więcej dokumentów. Warto jest więc ustalić to przed czynnością, aby na miejscu nie zostać niemiło zaskoczonym. Po tym jak akt notarialny zostanie podpisany, notariusz złoży wniosek, aby zmiana została ujawniona w księdze wieczystej.

Druga z opcji jakie mamy to powierzenie sprzedaży mieszkania profesjonaliście czyli agentowi nieruchomości. Jak podejść do tego problemu? Przede wszystkim, konieczne jest znalezienie odpowiedniego biura nieruchomości, takiego, które zatroszczy się o całą transakcję. Umowę możemy podpisać bądź na wyłączność (wówczas jedno biuro będzie zajmowało się sprzedażą naszego mieszkania) bądź bez wyłączności (wówczas możemy podpisać wiele osób, a nawet samodzielnie próbować sprzedać.

W sytuacji, gdy zdecydujemy się powierzyć sprzedaż mieszkania przy pomocy pośrednika nieruchomości należy pamiętać o prowizji należnej pośrednikowi. W zależności od zapisów umowy jej wysokość może się wahać od kilku do kilkunastu procent ceny mieszkania. Ponadto, również to, kto ją zapłaci może być uregulowane w umowie. W praktyce spotyka się trzy sposoby płatności prowizji. Jednym z nich to płatność przez sprzedającego, drugi z nich to płatność przez kupującego, a trzeci to płatność podzielona – częściowo płatna przez kupującego, a częściowo przez kupującego. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety, o których można przeczytać tutaj.

Skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości ma wiele zalet. Przede wszystkim, powierzamy nasze mieszkanie profesjonaliście, który transakcji takich jak nasza przeprowadził wiele. Wie na co należy zwrócić uwagę od samego początku przeprowadzania transakcji.

Już na etapie robienia zdjęć naszemu mieszkaniu pośrednik nieruchomości zadba o to, aby przedstawić je w jak najlepszy sposób. Zadba on o oświetlenie, odpowiednie ułożenie dodatków. Wykona zdjęcia odpowiednim, profesjonalnym sprzętem. Również przy tworzeniu opisu agent nieruchomości będzie wiedział na co zwrócić uwagę, które cechy mieszkania uwypuklić (ponieważ są jego ogromnymi zaletami), a które pominąć w opisie. Wsparcie profesjonalisty jest również bardzo ważne na etapie negocjacji, ponieważ pomoże on stronom dojść do porozumienia.

 

Dowiedz się więcej o skupie domów

Jak wybrać dobrego pośrednika nieruchomości?

w Przede wszystkim, warto jest zapoznać się z ocenami poszczególnych biur oraz przeczytać recenzje na ich temat. Warto również zaczerpnąć informacji od znajomych lub przyjaciół – być może będą oni znać kogoś godnego polecenia.

Jak widać, aby sprzedać mieszkanie mamy dwie opcje. Pierwsza z nich to dokonanie tego samodzielnie. W takiej sytuacji, z jednej strony zaoszczędzamy pieniądze (ponieważ nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty prowizji na rzecz pośrednika nieruchomości) ale tracimy zdecydowanie więcej czasu. Musimy zrobić wszystko samodzielnie. Od zrobienia zdjęć, publikacji ogłoszenia, przez pokazywanie mieszkania aż do negocjacji  i doprowadzenia do zawarcia umowy. Druga z opcji to powierzenie się profesjonaliście  co pozwoli nam zaoszczędzić czas, ale będzie wiązało się z koniecznością zapłaty prowizji, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Nie ma jednej słusznej odpowiedzi jak podejść do tego problemu. Czy lepiej skorzystać z usług profesjonalisty czy liczyć na siebie? Każdy musi samodzielnie udzielić sobie odpowiedzi na to pytanie.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszym skupem mieszkań, a otrzymasz darmową wycenę online.

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie