Jakie są rodzaje dachów?

Rodzaje dachów

Chociaż to fundamenty stanowią podstawę domu, nie sposób sobie go wyobrazić bez dachu. Ceglasty, granatowy, szary, jedno bądź wielospadowy, kopertowy. To tylko niektóre z rodzajów dachów, które możemy zauważyć na co dzień na otaczających nas budynkach. Jaki dach wybrać? Czym się kierować przy doborze zarówno koloru jak i kształtu dachu? Jakie są możliwe rodzaje i konstrukcje dachów? Jakie są pokrycia dachów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Jaki rodzaj dachu wybrać?

Chociaż mogłoby się wydawać, że wybór dachu należy wyłącznie do nas to nie jest to do końca prawda. Gminy i miasta, dbając o estetykę i jednolitość wyglądu poszczególnych osiedli mogą w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego umieścić postanowienia dotyczące wyglądu dachów. Jeśli więc planujemy budowę domu i musimy zdecydować o rodzaju dachu i rodzaju pokrycia dachowego to na samym początku powinniśmy zapoznać się z aktami prawa miejscowego. Jest dowiem duża szansa, że ich treść ograniczy nasz możliwości.

Jeśli miejscowość, w której planujemy wybudować dom nie dysponuje miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i uzyskaliśmy już decyzję o warunkach zabudowy to powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z jej treścią. Jest duża szansa, że znajdzie się w niej informacja dotycząca interesujących nas zagadnień dotyczących dachu,=.

Jeśli natomiast w miejscowości, w której planujemy budowę domu nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a nasza decyzja o warunkach zabudowy nie zawiera informacji w przedmiocie rodzaju konstrukcji dachu oraz rodzaju pokrycia dachu, mamy zdecydowanie większą dowolność w wyborze rodzaju dachu.

 

Dowiedz się więcej o skupie kamienic.

Rodzaje dachów

Jeśli chodzi o kształt dachu to praktyka wypracowała kilka najpopularniejszych rodzajów dachów w zależności od tego ilu spadowy ma być.

Pierwszy z rodzajów dachów to dach płaski, który charakteryzuje się brakiem nachylenia. Jest dość popularny w przypadku innowacyjnych i nowoczesnych domów.  Jest on również dość praktyczny. Płaski dach pozwala na zaaranżowanie go na balkon lub taras. Dzięki temu, mimo braku balkonu, możemy zyskać dodatkową przestrzeń.

Warto wskazać, że płaski dach był już popularny dużo wcześniej. Przyjmuje się, że szczyt jego popularności nastąpił w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W dalszym ciągu taki rodzaj dachu jest szczególnie popularny na zachodzie. 

Drugi z rodzajów dachu to dach jednospadowy, który bywa również nazywany dachem pulpitowym. Znajduje on zastosowanie w odniesieniu do budynków gospodarczych a także przybudówek. Ponadto, stosuje się je w domach w których rozpiętość między ścianami jest mniejsza niż 6 metrów. 

Jednak dach jednospadowy w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans, ze względu na modernistyczne projekty domów, jak i również niskie koszty budowy takiej połaci. Co więcej, dach jednospadowy zyskuje coraz większą popularność ze względu na możliwość zamontowania na nim paneli fotowoltaicznych. 

Najpopularniejszy rodzaj dachu to dach dwuspadowy. Jest on zbudowany z dwóch prostokątnych połaci. Ponadto, jego konstrukcja jest dość przystępna cenowo. 

Dach dwuspadkowy skonstruowany jest w ten sposób, że składa się z dwóch połaci, które łączą się ze sobą w równoległej do szerokości domu kalenicy.  Dach dwuspadowy pozwala na zagospodarowanie poddasza. Ponadto, duże i proste powierzchnie dachu dwuspadowego sprawiają, że stosunkowo łatwe jest pokrycie takiego sklepienia, a prosta konstrukcja nie tylko będzie wdzięczna podczas samej budowy domu, ale pozwala również bez większych trudności dobudować do bryły budynku garaż lub wiatę. 

Przede wszystkim, należy wymienić dach czterospadowy namiotowy. Jest on pozbawiony kalenicy, posiada cztery połacie zbiegające się w jednym, centralnie ulokowanym wierzchołku. Znakomicie podkreśla proporcjonalną bryłę budynków na planie kwadratu. Jest on niezwykle prosty w budowie. 

Kolejny z popularnych rodzajów dachów to dach kopertowy. Powstaje on z czterech skośnych połaci, o najczęściej tym samym kącie nachylenia. Wygląda on bardzo korzystnie, jednak jego budowa jest dość skomplikowana. Ponadto, przy takim rodzaju dachu poddasze będzie składało się z wielu skosów.

Istnieje również taki rodzaj dachu jak dach mansardowy. Miewa od dwie do czterech połaci dachowych, z których każda jest załamana pod innym kątem nachylenia. Takie rozwiązanie umożliwia optymalne wykorzystanie przestrzeni poddasza – powstaje bardzo mało skosów. Ten rodzaj dachu to jeden z najtrudniejszych dachów do wykonania, a osoba wykonująca go musi być fachowcem w swojej dziedzinie. 

 

Sprawdź koniecznie nasz skup mieszkań w Warszawie!

Pokrycie dachu

Gdy już wybraliśmy rodzaj dachu konieczne jest przejście do drugiej części zadania czyli do wyboru pokrycia dachu.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów pokrycia dachu jest dachówka ceramiczna. To rodzaj pokrycia pasujący dzięki swojemu ładnemu wyglądowi do budynków w stylu klasycznym. Jest on wykonana   z gliny ceglarskiej, która gwarantuje duża trwałość. est wytrzymała, twarda, odporna na uderzenia i elegancka. Charakteryzuje się też niską nasiąkliwością (około 5-8%) i odpornością na czynniki atmosferyczne, zabrudzenia oraz promieniowanie UV. Taki rodzaj pokrycia dachu nie jest tani, jednakże zakłada się, że wytrzyma on od 80 do 100 lat.

Drugi z popularnych rodzajów pokrycia dachu jest dachówka betonowa (cementowa). Składa się z cementu, piasku kwarcowego, pigmentów i wody. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych (np. niskie temperatury, śnieg, lód) i gwarantuje estetyczny wygląd. Taki rodzaj dachówki gwarantuje szeroki wybór kolorów. Ponadto, może mieć powierzchnię gładką, matową lub satynową. Umożliwia także szybki odpływ wody dzięki zaporom wodnym, a specjalnie profilowane zakładki boczne i krawędź dolna zabezpieczają przez rozrastaniem się mchu i gromadzeniem brudu. Z uwagi na fakt, iż jest tańsza niż dachówka ceramiczna to może być wykorzystywana na większych powierzchniach.

Trzeci rodzaj pokrycia dachowego o którym należy wspomnieć to blachodachówka. Jest to cienki i lekki materiał, który idealnie nada się do dużych powierzchni dachów. Trzeba jednak wskazać, że producenci deklarują, że może być wykorzystywana jedynie przez dwadzieścia lat czyli dość krótko.

Reasumując, zarówno wybór rodzaju dachu jak i jego poszycia to niezwykle trudna sprawa. Warto jest w takiej sytuacji zasięgnąć opinii kilku różnych osób. Wszak dach nie jest elementem, którzy często się remontuje.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszym skupem mieszkań, a otrzymasz darmową wycenę online. 

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie