Licytacje komornicze nieruchomości

Licytacje komornicze nieruchomosci

Licytacje komornicze nieruchomości mają liczne grono zarówno zwolenników jak i przeciwników. Ich oponenci podkreślają przede wszystkim, że sprzedaż mieszkania przez komornika następuje z pokrzywdzeniem dłużnika. Takie mieszkanie jest zawsze sprzedawane po cenie niższej niż zostałoby sprzedane na wolnym rynku. Wobec tego nie spowoduje to takiego oddłużenia dłużnika, jakiego mógłby się spodziewać, a komornik nie zostanie nigdy spłacony w pełnym zakresie. Zwolennicy licytacji komorniczych wskazują natomiast, że aukcje komornicze zawsze pomagają dłużnikowi. Ponadto twierdzą, że przeglądając ogłoszenia komornicze, można spotkać prawdziwe perełki i kupić mieszkanie w naprawdę dobrej cenie. Na wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące licytacji komorniczych dotyczących nieruchomości odpowiedź poniżej.

Gdzie znaleźć obwieszczenia komornicze dotyczące licytacji komorniczych?

 

Istnieje wiele miejsc, w których pojawiają się obwieszczenia dotyczące licytacji komorniczych. Pierwsze z nich to strona internetowa prowadzona przez Krajową Radę Komorniczą. Znaleźć tam można ogłoszenia dotyczące sprzedaży nieruchomości, w tym mieszkań organizowanych przez komorników w całej Polsce.

Ponadto, ogłoszeń o licytacjach komorniczych należy szukać w lokalnej prasie (ogłoszenie powinno pojawić się z odpowiednim wyprzedzeniem), a także w budynku sądu.

Gdy któreś ze znalezionych w powyższy sposób ogłoszeń zainteresuje nas, warto jest przede wszystkim, zadzwonić do konkretnego komornika, który będzie prowadził egzekucję z interesującej nas nieruchomości. On odpowie na wszelkie nasze pytania i wątpliwości dotyczące aukcji komorniczej i spłaty komornika w taki sposób.

Stan prawny nieruchomości- jak go sprawdzić

 

Udało się – znaleźliśmy interesującą nas nieruchomość, znamy termin i miejsce licytacji komorniczej. Jak się do niej przygotować?

Przede wszystkim, trzeba zapoznać się z nieruchomością – zarówno z jej stanem faktycznym jak i prawnym. Warto jest umówić się z komornikiem na obejrzenie lokalu na konkretny dzień i godzinę. Jeśli chodzi zaś o stan prawny to warto zapoznać się z dokumentem zawierającym opis i oszacowanie, którego sporządzenie jest niezbędne w przypadku egzekucji z nieruchomości. Ponadto, warto jest sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości (zapoznać się dokładnie z każdym z działów) a także pobrać wypis z ewidencji gruntów. Sprawdźmy, czy osoba, która jest dłużnikiem widnieje rzeczywiście w kw jako uprawniona do korzystania z niej. Warto jest również sprawdzić czy osoby trzecie nie są uprawnione do korzystania z nieruchomości – chociażby poprzez ustanowione na ich rzecz prawo dożywocia czy służebności osobistej.

Dalsze kroki

 

Ponadto, jeśli chcemy przystąpić do licytacji komorniczej koniecznie musimy uiścić rękojmię w wysokości 10% wartości nieruchomości ocenionej według opisu i oszacowania. Najpóźniej możemy ją zapłacić w dniu aukcji komorniczej. Jeśli nie wygramy licytacji zostanie Nam ona zwrócona w pełnej wysokości.

Gdy kupujemy nieruchomość na aukcji komorniczej to cena wywoławcza podczas pierwszej licytacji wynosi ¾ ceny. Jeśli nieruchomość nie zostanie sprzedana w czasie pierwszej licytacji wówczas cena wywoławcza w czasie drugiej licytacji wyniesieni 2/3. Sam proces licytacji, jak sama nazwa wskazuje, polega na tym, że zainteresowane osoby przebijają jej cenę – o minimum jeden procent, zawsze w górę. Najlepszej ofercie udzielane jest przybicie. 

Zazwyczaj mieszkanie na licytacji komorniczej jest tańsze niż zakupione na wolnym rynku. Ponadto, gdy kupujemy mieszkanie na licytacji komorniczej, hipoteka je obciążająca wygasa. Następuje to nawet w sytuacji, gdy środki pozyskane z licytacji nie pokryją wszystkich roszczeń wierzyciela hipotecznego. 

Ryzyko

 

Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej to nie tylko zalety. Największym problemem w przypadku nabycia nieruchomości poprze aukcję komorniczą jest to, że możemy kupić je z lokatorem – zajmującym je legalnie lub nie.

Aby lokator opuścił mieszkanie konieczne będzie wszczęcie postępowania eksmisyjnego. Mimo że jesteś nowym właścicielem to nie możesz naruszyć posiadania lokatora siłą poprzez spakowanie jego walizek i wymianę zamków w drzwiach. Dopiero wyrok sądu w przedmiocie eksmisji będzie stanowił tytuł prawny, w oparciu o który lokator będzie miał obowiązek wyprowadzić się.

Szczegóły dotyczące eksmisji znajdziesz tutaj. Jeśli jednak lokator przebywa legalnie (na przykład na podstawie umowy dożywocia) wówczas konieczne będzie zapewnienie dożywotnikowi dożywotniego utrzymania. 

Czy warto?

 

Wiele osób zastanawia się czy warto kupić mieszkanie na licytacji komorniczej. Oprócz wątpliwości natury etycznej i tego, że mieszkanie dłużnika sprzedawane jest przez komornika po cenie niższej niż rynkowa pojawiają się wątpliwości dotyczące jej stanu prawnego. Nikt z nas nie chce kupić nieruchomości, w której będzie zamieszkiwał niechciany lokator.

Z drugiej jednak strony, zakup nieruchomości na licytacji komorniczej to pomoc dłużnikowi w jego oddłużeniu się. Dzięki sprzedaży majątku może spłacić swoich wierzycieli – chociaż częściowo.

Decyzję o zakupie nieruchomości od komornika tj. w czasie postępowania egzekucyjnego należy podejmować każdorazowo po zbadaniu jej stanu prawnego. Możemy trafić na okazję w dobrej cenie, ale możemy też popaść w problemy i narazić się na niepotrzebne postępowania  sądowe. 

 

Potrzebujesz pomocy ze sprzedażą mieszkania? Skup mieszkań chętnie jej udzieli. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać darmową wycenę online.

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie