Mieszkanie bez księgi wieczystej – czy warto takie kupić?

Mieszkanie bez ksiegi wieczystej - skup mieszkan warszawa - skup nieruchomosci za gotowke

Mieszkanie bez księgi wieczystej, czy warto w takie zainwestować? Zarówno kupując, jak i sprzedając nieruchomość, będziemy chcieli mieć pewność, że transakcja przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Wertując internet, w poszukiwaniu kompletu dokumentów, jakie przy takiej operacji należy zdobyć, z pewnością większość artykułów wykrzyczy Ci w twarz, że księga wieczysta jest niezbędna. Jednak co, jeżeli Twoja nieruchomość nie posiada księgi wieczystej? Czy w ogóle może istnieć mieszkanie bez księgi wieczystej? A jeśli tak, to czy można je sprzedać? I wreszcie, jak założyć księgę wieczystą nieruchomości, jeżeli okaże się ona potrzebna? Na te i inne pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym jest księga wieczysta?

Jak sprawdzić mieszkanie bez księgi wieczystej? Nie bez powodu mówi się, że księga wieczysta to dowód osobisty nieruchomości. Zawiera ona wszystkie informacje na temat lokalu, dzięki którym możemy nie tylko ocenić jego stan prawny, stan własności i poziom ewentualnych obciążeń finansowych, ale również w pełni zabezpieczyć transakcję sprzedaży przed wszelkimi, nieuczciwymi praktykami.

Rzeczony dokument posiada kilka cech, które w znacznym stopniu ułatwiają cały proces sprzedaży. Podstawową z nich, jest rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych, zapewniająca, że w przypadku rozbieżności między treścią księgi, a stanem faktycznym, roszczenia rozstrzygane są na korzyść oszukanego. Ponadto, treść ksiąg wieczystych jest jawna i obowiązuje zasada domniemania zgodności jej treści ze stanem faktycznym.

 

Mieszkanie bez ksiegi wieczystej - skup mieszkan warszawa - skup nieruchomosci warszawa

 

Księga wieczysta dzieli się na cztery działy. Dział I i II, są dość oczywiste w swej konstrukcji. Zawierają dane, które określają położenie nieruchomości, jej opis fizyczny, oraz oznaczenie właściciela.

Jednak w trakcie sprzedaży mieszkania, elementem księgi wieczystej, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jest Dział III. Jest on bowiem poświęcony wszelkim roszczeniom, które strony trzecie zgłaszają wobec nieruchomości, a także zawiera informacje o rozmaitych ograniczeniach w rozporządzaniu nieruchomością, jakie mogą ciążyć na właścicielu. Dział IV natomiast, dostarczy Ci informacji o ewentualnym obciążeniu nieruchomości hipoteką.

Mieszkanie bez księgi wieczystej, jest zatem pozbawione niezwykle potężnej zalety, jaką jest transparentność jego sytuacji prawnej. Brak księgi wieczystej, może powodować spore komplikacje w trakcie zbywania nieruchomości. Co prawda, taka transakcja nie jest niemożliwa, ale zdecydowanie warto rozważyć założenie księgi wieczystej.

Jak założyć księgę wieczystą?

Założenie księgi wieczystej nie jest skomplikowanym procesem. Jako właściciel, możesz złożyć odpowiedni wniosek w sądzie wieczystoksięgowym, właściwym dla lokalizacji nieruchomości. We wniosku, zależnie od rodzaju nieruchomości, powinny znaleźć się następujące informacje:

  • Adres działki lub budynku,
  • Powierzchnia nieruchomości i liczba pięter,
  • Dane właścicieli nieruchomości,
  • Dokument, potwierdzający Twoje prawa do nieruchomości,
  • Informacje o wszelkich obciążeniach prawnych, czy finansowych.

Łączny koszt przeprowadzenia takiej operacji, to około 260 zł. Mimo wszystko warto mieć ten wydatek za sobą – wszak nigdy nie wiadomo, co przyniesie jutro.

Jeżeli nie chcesz czekać, to mieszkanie bez księgi wieczystej możesz sprzedawać już w trakcie składania wniosku o jej założenie. Nie zapewni to takiego komfortu transakcji jak posiadanie księgi wieczystej, ale na pewno będzie lepsze niż jej całkowita nieobecność.

Sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej

Sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej, jak wspominaliśmy wyżej, jest jak najbardziej możliwa. Nie zdziw się, jednak jeżeli będziesz mieć trudności ze znalezieniem nabywcy. Ludzie na ogół dość niechętnie patrzą na kupno mieszkania bez księgi wieczystej. Co więcej, niektórzy mogą potraktować brak księgi wieczystej jako wadę nieruchomości, dążąc do obniżenia ceny mieszkania w trakcie negocjacji.

Tak czy inaczej, zakładając, że utrudnienia natury formalnej Cię nie zniechęciły i nadal zastanawiasz się, jak sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej, albo chodzi Ci po głowie kupno takiego mieszkania, to pamiętaj o paru zasadach bezpieczeństwa.

Przy transakcjach kupna i sprzedaży nieruchomości, najważniejsza jest transparentność sytuacji prawnej lokalu, stanowiącego przedmiot umowy. Posiadając mieszkanie bez księgi wieczystej, nadal możesz przedstawić serię dokumentów, mających na celu uwiarygodnienie Twoich praw do nieruchomości. Mogą to być wszelkiej natury akty notarialne, czy postanowienia sądowe.

Kupując mieszkanie bez księgi wieczystej, upewnij się, że sprzedający przedstawił Ci zaświadczenia o braku zadłużenia mieszkania, wynikającego z tytułu nieopłacania zobowiązań czynszowych, czy podatkowych. Ponadto, poproś również o zaświadczenie o stanie zameldowania – być może rozwiejesz w ten sposób swoje wątpliwości co do aktualnych praw własności do nieruchomości.

Mimo wszystko, sprzedaż nieruchomości bez księgi wieczystej, zawsze będzie stanowić pewne ryzyko. Tak naprawdę, nigdy nie będziesz w stanie zweryfikować prawdziwości treści niektórych dokumentów, a z uwagi na brak księgi wieczystej, nie chroni Cię zasada rękojmi – możesz więc dać się boleśnie oszukać. Ponadto, na nabywanej nieruchomości mogą ciążyć zobowiązania finansowe, których nie będziesz w stanie zweryfikować.

Jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej, ale masz problemy ze znalezieniem kupca, to nasze biuro będzie w stanie Ci pomóc. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami przez Formularz Kontaktowy, a my, jeszcze tego samego dnia wydamy Ci bezpłatną wycenę online i udzielimy niezbędnych wskazówek. Zapraszamy do współpracy!

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie