Oględziny mieszkania. Co musisz o tym wiedzieć sprzedając swoją nieruchomość?

oględziny mieszkania

Każdy kto sprzedawał lub kupował choć raz mieszkanie wie, że konieczne jest dokonanie oględzin mieszkania na żywo. Nawet najpiękniejsze, najbardziej dokładne zdjęcia wykonane przez profesjonalnego fotografa nie oddadzą rzeczywistego wyglądu nieruchomości. Nic nie zastąpi wizyty w mieszkaniu i sprawdzenia jego stanu technicznego na żywo. Ponadto, dzięki oględzinom nieruchomości przed jej sprzedażą potencjalny nabywca może poznać całą okolicę – począwszy od części wspólnych, przez ogródki jak i okolicę otaczającą blok, w którym znajduje się mieszkanie. Jak przygotować do prezentacji mieszkanie, które chcemy sprzedać? Jak się przygotować do oględzin domu przed jego kupnem? Odpowiedź na te pytania znajdują się poniżej.

 

Zobacz też skup nieruchomości w Warszawie

Jak się przygotować do prezentacji mieszkania, które chcemy sprzedać?

Jeśli jesteśmy sprzedającym, który będzie dokonywał prezentacji mieszkania to zależy nam na przedstawieniu jego wszystkich zalet. Wobec tego, mieszkanie powinno prezentować się naprawdę dobrze, a Ty powinieneś wyeksponować to co w nim najlepsze. Przede wszystkim, mieszkanie powinno być wysprzątane. Prezentacja nieruchomości w której jest kurz i bałagan z góry jest skazana na porażkę. Ważne, żeby uprzątnięty został cały nieporządek z mebli i podłogi, a także aby powierzchnie płaskie nie były zakurzone. Warto jest umyć okna przez prezentacją mieszkania – dzięki temu potencjalny kupujący będzie mógł sprawdzić jaki jest widok z okna. Ponadto, ważne aby zarówno kuchnia jak i łazienka były bardzo czyste. Zarówno meble kuchenne jak i urządzenia w łazience zostaną w mieszkaniu po jego sprzedaży wobec tego kupującemu szczególnie zależy, aby były w jak najlepszym stanie. Wymiana armatury łazienkowej i mebli kuchennych to koszt kilkunastu tysięcy złotych wobec czego każdy kupujący mieszkanie na rynku wtórnym chce, aby były w dobrym stanie.

Po drugie, prezentacja nieruchomości powinna odbywać się w świetle dziennym. Dzięki naturalnemu światłu mieszkanie z całą pewnością będzie prezentowało się dużo lepiej niż przy świetle sztucznym. 

Ponadto, w mieszkaniu przeznaczonym do sprzedaży konieczne jest usunięcie wszelkich istniejących usterek. Kapiący kran? Ruchomy próg? Niedomykające się okna? Zacieki na ścianach? Skrzypiące drzwi? Przy prezentacji mieszkania to wszystko musi zostać usunięte. Nikt nie chce kupić mieszkania z wadami, nawet drobnymi. Dlatego konieczne, aby mieszkanie przy prezentacji prezentowało się jak najlepiej.

Oczywiście, pewnych rzeczy nie da się zmienić. Jeśli mieszkanie znajduje się na poddaszu, nie ma balkonu lub znajduje się daleko od przystanku autobusowego to nie zmienimy tego – choćbyśmy bardzo chcieli. Takich wad niestety nie da się naprawić.

Ostatnia rada – przede wszystkim sprzedający podczas oględzin mieszkania powinien mówić prawdę i nie owijać w bawełnę. Kupujący – wcześniej lub później, zauważy wady. Aby uniknąć niepotrzebnych sporów lepiej jest porozmawiać o tym już wcześniej – wtedy nikt nie będzie niemiło zaskoczony.

 

Sprawdź także nasz skup kamienic

Jak się przygotować do oględzin mieszkania, które chcemy kupić?

Oględziny mieszkania to z perspektywy kupującego niezwykle ważne wydarzenie. Jest to jego pierwszy bezpośredni kontakt z nieruchomością, którą chce nabyć wobec czego musi on pamiętać o bardzo wielu aspektach przy oglądaniu nieruchomości. Warto nawet przygotować sobie listę pytań, aby o niczym nie zapomnieć. Ponadto, niezwykle dobrą praktyką jest wydrukowanie ogłoszenia i zabranie go ze sobą. Ponadto, dobrze jest mieć ze sobą miarkę – szczególnie gdy jesteśmy wstępnie zdecydowani na zakup mieszkania. Dzięki temu będziemy mogli ocenić czy nasze meble zmieszczą się w mieszkaniu. Warto jest również zabrać ze sobą długopis i kartkę aby notować wszelkie wątpliwości i inne, ważne dane.

1. Stan techniczny mieszkania

Już na początku oględzin mieszkania warto jest ustalić to co najważniejsze czyli jego stan techniczny. zawsze musimy ustalić lokalizacje pionów kanalizacyjnych, pionów wentylacyjnych i ścian nośnych. One definiują ewentualne przeróbki układu funkcjonalnego pomieszczeń. Nawet nasza najlepsza koncepcja na remont nie sprawdzi się, jeśli okaże się że ściana którą chcemy wyburzyć jest nośna. Ponadto, dobrze jest ustalić jaki jest wiek bloku i wszystkich instalacji, w tym instalacji elektrycznej.

Niezbędne jest dokonanie oględzin stanu kuchni i łazienki. Jak wskazano powyżej, jest to sprzęt, który nie ulega wymianie przez kupującego (a przynajmniej nie od razu) wobec czego istotne, aby były w dobrym stanie.

Niezbędne jest również dokonanie oględzin stolarki – przede wszystkim okien i drzwi. Niezbędne jest sprawdzenie ich szczelności czy się domykają i czy nie mają pourywanych uchwytów. Warto jest sprawdzić również nasłonecznienie mieszkania i ustalić z której strony są okna. Okna od strony południa lub zachodu sprawią, że mieszkanie będzie dużo przyjemniejsze niż gdy okna są od strony północnej.

Warto już na wstępie ustalić czy mieszkanie ma komórkę lokatorską oraz miejsce parkingowe (w parkingu podziemnym lub zewnętrznym). Ponadto, dobrze jest ustalić czy domofon jest sprawny a także czy winda nie sprawia kłopotów. Warto jest zapoznać się z klatką schodową.

Ponadto, warto jest ustalić z właścicielem jakie sprzęty zostawia on w mieszkaniu, a jakie zabiera. W szczególności dotyczy to dużego AGD takiego jak lodówka czy pralka oraz mebli.

2. Stan prawny mieszkania oraz koszty eksploatacyjne

Oczywiście, dokładny stan prawny mieszkania poznamy tak naprawdę dopiero u notariusza, u którego dokonamy czynności polegającej na zawarciu umowy sprzedaży mieszkania. Jednakże, już w czasie oględzin go możemy zapytać o numer księgi wieczystej prowadzonej dla niego (a dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny). Dzięki temu sprawdzimy czy mieszkanie nie jest obciążone prawem na rzecz osoby trzeciej (na przykład służebnością) lub hipoteką.

Ponadto, podczas oględzin domu przed kupnem go możemy poprosić dotychczasowego właściciela o pokazanie Nam rachunków za wodę, prąd i gaz (jeśli jest). Dzięki temu będziemy mogli oszacować jaki będzie miesięczny koszt eksploatacji nieruchomości.

3. Okolica

To co szczególnie istotne to lokalizacja mieszkania. Sprawdźmy jaki jest dojazd do niego z naszego miejsca pracy oraz czy w jego niedalekiej odległości znajdują się sklepy oraz inne usługi. Ważne, aby dojazd komunikacją miejską (jeśli oczywiście taka jest) był dogodny. Jeśli mamy dzieci to warto jest również sprawdzić bliskość przedszkola lub szkoły.

Obecnie na coraz większej ilości osiedli możemy znaleźć strefy rekreacyjne, altanki, miejsca do grillowania, siłownie zewnętrzne i strefy fitness. Pozwoli nam to na zintegrowanie się z naszymi sąsiadami. Warto zapytać dotychczasowego właściciela czy takie udogodnienia również znajdują się w pobliżu.

Z mieszkaniem w bloku nierozerwalnie związani są sąsiedzi. Warto jest ustalić czy są to ludzie młodzi czy starsi, czy dominują rodziny z dziećmi czy też osoby bezdzietne. Niestety, mieszkając w bloku oddziałujemy również na inne mieszkania (choćby słuchając muzyki) wobec tego warto jest ustalić na początku na ile możemy sobie pozwolić.

Czy można skorzystać z pomocy profesjonalny?

Coraz popularniejsze jest dokonywanie odbiorów mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym z profesjonalistą – na przykład inżynierem budownictwa. Warto jest rozważyć to w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Dokona on oceny stanu technicznego mieszkania i doradzi nam czy warto jest je kupić czy też posiada za dużo usterek.

Podsumowanie

Niezależne czy dokonujemy oględzin mieszkania jako kupujący czy też prezentujemy je jako sprzedający, konieczne jest dobre przygotowanie się do tego. Sprzedający powinien doprowadzić do tego aby mieszkanie było w jak najlepszym stanie. Kupujący zaś powinien wynotować wszystko co budzi jego wątpliwości albo o co chce zapytać. Dzięki temu jednorazowe oględziny mieszkania wystarczą, aby dokonać dobrej oceny mieszkania. Ponadto, w przypadku kupującego, warto jest skorzystać z pomocy profesjonalisty – dzięki temu będziemy mieć pewność, że nic nie zostało pominięte.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszym skupem mieszkań, a otrzymasz darmową wycenę online.

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie