Podatek od nieruchomości nabytej w drodze spadku

podatek od nieruchomości - skup mieszkan warszawa

Czy zapłacę podatek od nieruchomości nabytej drogą spadku? Sprzedając mieszkanie, musisz liczyć się z tym, że niezbędnym będzie uiszczenie stosownego podatku. Podatek od mieszkania w spadku, będzie zdecydowanie najmniej przyjemną częścią całej transakcji sprzedaży. Niemniej, jeżeli spełniasz określone warunki, być może uda Ci się całkowicie uniknąć jego zapłaty. Jeśli nie, to przynajmniej pokażemy Ci, w jaki sposób znacząco go zmniejszyć. Jak rozliczyć podatek od nieruchomości nabytej w drodze spadku 2021? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Podatek od nieruchomości – podatek od mieszkania w spadku – sytuacja prawna

Na przestrzeni lat, mogliśmy być świadkami znaczących zmian w polskim prawie, które regulowały podatek od nieruchomości nabytej w drodze spadku – 2019 rok był tym, który przyniósł największą ilość zmian. To właśnie dzięki nim, będziesz miał okazję nawet do całkowitego uniknięcia zapłaty podatku.

A jak wyglądał rok wcześniej? Podatek od nieruchomości nabytej w drodze spadku 2020, nie różnił się zbytnio od aktualnego stanu. Niemniej, stan z lat wcześniejszych sprawiał, że sam zwrot „podatek od mieszkania w spadku” powodował u spadkobierców drżenie kończyn. Ówczesna sytuacja dla wielu była tragiczna, powodując, że suma należnego podatku była tak wysoka, że niekiedy sprzedaż mieszkania – a w wyjątkowych sytuacjach, nawet samo przyjęcie spadku – było nieopłacalne. Wówczas, co do zasady, podatek od mieszkania w spadku należało zapłacić wtedy, kiedy nieruchomość była zbywana w ciągu pięciu lat od jej otrzymania przez spadkobiorcę. Na szczęście, przepisy się zmieniły.

W tym momencie sytuacja prawna rzeczonego podatku jest dość stabilna, co oznacza, że władza nie planuje wprowadzenia żadnych zmian, burzących aktualny porządek. To dobra informacja, jeżeli sprzedaż mieszkania ze spadku, może stać się wkrótce Twoją powinnością. Możesz podążać za krokami opisanymi w niniejszym artykule, rozliczając podatek od mieszkania w spadku, zgodnie z treścią prezentowanych porad. Nie musisz się obawiać – są aktualne.

Podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku – jak (nie)zapłacić?

Szczęśliwie, jak już wspomnieliśmy, podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku, może Cię całkowicie ominąć. Istnieją dwie sytuacje, w których jest to możliwe. Jeżeli jednak żadna z nich Cię nie dotyczy, to nie martw się – pokażemy Ci, jak skutecznie obniżyć należność.

Pierwszą z opcji, przychodzących Ci z pomocą, jest przeznaczenie całości zarobionych na sprzedaży nieruchomości pieniędzy, na własne cele mieszkaniowe. Aby podatek od mieszkania ze spadku Cię ominął, musisz wydać rzeczone pieniądze w ciągu trzech lat od zbycia nieruchomości.

To, w jaki sposób interpretować „własne cele mieszkaniowe”, do dziś budzi jednak sporo kontrowersji. Nie każdy zakup zostanie uznany przez Urząd Skarbowy jako taki wydatek, nawet jeżeli nam wyda się to uzasadnione.

Jeżeli jakikolwiek zakup wzbudzi Twoje wątpliwości co do możliwości uznania go przez Urząd, najlepiej skieruj pismo do jego naczelnika, prosząc o wydanie interpretacji. Możesz jednak przyjąć, zgodnie z treścią ustawy, że niepodważalnymi wydatkami są:

 • Zakup innej nieruchomości, w której jako spadkobierca będziesz zamieszkiwał na stałe,
 • Każdy rodzaj rozbudowy aktualnie zamieszkiwanej przez Ciebie nieruchomości (bądź przeznaczonej do przyszłego zamieszkania),
 • Wszelkie prace remontowe, dokonane w zamieszkiwanym już przez Ciebie lokalu, lub w nieruchomości przeznaczonej do przyszłego zamieszkania.

Podatek od nieruchomości – inne koszty

A czy zakup kuchenki lub okapu, również można „wrzucić w koszty?” Okazuje się, że tak. W październiku 2021 roku, Ministerstwo Finansów wydało dodatkową interpretację, w myśl której, podatek od nieruchomości ze spadku może być pomniejszony również o takie koszty, jak:

 • Zakup i montaż kuchenki gazowej, piekarnika, okapu czy płyty indukcyjnej,
 • Zakup i montaż oświetlenia,
 • Zakup i montaż mebli, stanowiących nieodłączny element zabudowy mieszkania („meble na wymiar”).

Z całą pewnością, może istnieć jeszcze szereg wydatków, które zostaną przez Urząd Skarbowy zaakceptowane. Pamiętaj jednak, żeby w razie wątpliwości skontaktować się z właściwym naczelnikiem.

 

podatek od nieruchomości - skup mieszkan warszawa 2

 

Co ważne, miej na względzie, że nie musisz na własne cele mieszkaniowe wydawać całego dochodu, otrzymanego ze sprzedaży. Jeżeli przeznaczysz na te cele tylko część pieniędzy, wówczas podatek od mieszkania ze spadku będzie trzeba zapłacić, ale tylko od tej sumy, którą spożytkowałeś w inny sposób.

Innym sposobem, pozwalającym całkowicie ominąć podatek od nieruchomości nabytej w drodze spadku, jest czas, w jakim mieszkanie sprzedasz. Mówiąc ściślej, z opodatkowania w całości zostanie zwolniona sprzedaż mieszkania, które zostało nabyte przez spadkodawcę w okresie pięciu lat, od momentu przekazania spadku. Może zatem zaistnieć sytuacja, że zwolnienie z podatku będzie Cię dotyczyło już w momencie otrzymania spadku – jeśli jest inaczej, możesz po prostu przeczekać wymagany termin.

Jaki PIT po sprzedaży mieszkania ze spadku?

Sprzedaż mieszkania ze spadku należy rozliczyć, wypełniając formularz PIT-39, na koniec roku kalendarzowego, w którym sprzedaż nastąpiła. Zgodnie z obowiązującym prawem, należność wyniesie 19% dochodu.

Pamiętaj jednak, że możesz skutecznie pomniejszyć podatek od mieszkania ze spadku, jeżeli tylko będziesz podążać za opisanymi w tym artykule instrukcjami. Ponadto, możesz go też całkowicie pominąć.

Niemniej, jeżeli czujesz, że cała operacja jest dla Ciebie zbyt skomplikowana lub czasochłonna, wystarczy, że skontaktujesz się z naszym biurem poprzez Formularz Kontaktowy. Wówczas, całą transakcję przeprowadzimy za Ciebie, a Ty już w ciągu kilku dni będziesz mógł cieszyć się z zarobionych pieniędzy!

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie