Prowizja biura nieruchomości

Prowizja biura nieruchomosci

Każdy, kto choć raz kupował lub sprzedawał nieruchomość na rynku wtórnym, spotkał się z instytucją biura nieruchomości. I nawet jeśli byliśmy skłonni zawrzeć umowę pośrednictwa to z całą pewnością słowo „prowizja” odstraszyło wiele osób, które chciały skorzystać z usług biura nieruchomości. Prowizja kojarzy się bowiem z koniecznością uiszczenia dodatkowych, nieplanowanych wcześniej kosztów i żeby ich uniknąć, wiele osób decyduje się kupić lub sprzedać mieszkanie samodzielnie, bez pomocy pośrednika. Odpowiedź na pytanie czym tak naprawdę jest prowizja agencji nieruchomości  i czy zawsze trzeba ją płacić znajduje się poniżej.

Co to jest prowizja,  ile wynosi i od czego zależy jej wysokość?  

 

Prowizja to kwota pieniężna należna agentowi nieruchomości tytułem jego udziału w transakcji sprzedaży lub zakupu nieruchomości. Jej wysokość jest określona w umowie zawieranej pomiędzy pośrednikiem a sprzedającym lub kupującym i w przeważającej mierze stanowi ona procent od ceny transakcyjnej. Zazwyczaj wynosi ona od 2 do 5 %, jednakże zdarza się, że wynosi ona nawet 10 %. Prowizja jest tak naprawdę wynagrodzeniem pośrednika, które otrzymuje dopiero w momencie, gdy transakcja dojdzie do skutku.

Nie trudno policzyć, że w przypadku nieruchomości opiewającej na kwotę 500 000 złotych wysokość prowizji agencji nieruchomości może się wahać od 10 000 do nawet 50 000 złotych.

Wysokość prowizji zależy od rodzaju umowy, która zostanie podpisana w pośrednikiem nieruchomości. W obrocie nieruchomościami znane są dwa rodzaje umów pośrednictwa.

Pierwszy z nich to umowa pośrednictwa otwarta – w takiej sytuacji pośrednik nie ma wyłączności a my, jako kupujący lub sprzedający, możemy podpisać umowę z wieloma agencjami nieruchomości. W takiej sytuacji pośrednik może starać się w mniejszy sposób, ponieważ ma świadomość, że inny pośrednik również oferuje ten lokal. W takiej sytuacji pośrednik może żądać wyższej prowizji, ponieważ sprzedaż go będzie utrudniona właśnie z uwagi na działalność innych pośredników.

Drugim rodzajem umowy, z którą możemy się spotkać na rynku nieruchomości, jest umowa pośrednictwa na wyłączność. W takiej sytuacji pośrednik ma większą pewność, że jego poświęcony czas oraz włożona praca w sprzedaż nieruchomości zostanie realnie wynagrodzona, ponieważ tylko on podejmuje działania związane z nieruchomością.  Co więcej, agencje nieruchomości starają się, aby w przypadku umów na wyłączność pośrednik posiadał ograniczoną grupę klientów, dając im tym samym większe wsparcie i poszerzoną ofertę usług. 

Czynnikiem, od którego zależy wysokość prowizji, jest sam przedmiot transakcji. Łatwiej jest sprzedaż praktycznie nowe, dobrze urządzone mieszkanie w centrum miasta niż małą działkę o nieregularnym kształcie zlokalizowaną z daleka od wszystkiego. Wobec tego im trudniejszy przedmiot do sprzedaży tym wyższa prowizja dla biura nieruchomości zostanie naliczona.

Kto płaci prowizję?

 

Możemy spotkać się trzema modelami określenia, od której ze stron należna będzie prowizja dla biura nieruchomości.

Pierwszy w nich to prowizja agencji nieruchomości należna jedynie od sprzedającego. Wydaje się, że takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla kupującego – przecież nie obciąża go finansowy ciężar zapłaty prowizji dla biura nieruchomości. Z drugiej jednak strony, pośrednik zawsze będzie działał na korzyść podmiotu, który uiszcza na jego rzecz prowizję – w tym przypadku sprzedającego. To jego interes będzie chronił pośrednik i nie będzie dążył na przykład do obniżenia ceny. Jednocześnie, jeśli tylko sprzedający będzie płacił prowizję dla biura nieruchomości, to prawdopodobnie podniesie on cenę sprzedaży, co w rzeczywistości odczuje kupujący.

Drugie z nich to prowizja agenta nieruchomości płacona jedynie przez kupującego. To rozwiązanie, choć pozornie niekorzystne dla kupującego, ponieważ to on odczuje finansowy ciężar prowizji dla agenta nieruchomości, w rzeczywistości ma dla niego wiele zalet. Pośrednik będzie działał na jego korzyść. Będzie mu oferował najlepsze oferty, a być może będzie walczył o obniżenie ceny.

Trzecie, najczęściej spotykane rozwiązanie to takie, w którym prowizję dla biura nieruchomości płaci zarówno kupujący jak i sprzedający. To jednocześnie najmniej  uczciwa praktyka, ponieważ oficjalnie i w teorii pośrednik powinien działać na rzecz każdej ze stron w równy sposób. W praktyce jednak jest to niemożliwe. 

Nie ma jednak możliwości, aby żadna ze stron nie była zobowiązana do zapłaty prowizji. Jest to wynagrodzenie dla pośrednika za to, że cała transakcja została doprowadzona do skutku. 

Czy warto decydować się na zawarcie umowy?

 

Mimo że prowizja pośrednika nieruchomości stanowi pewne dodatkowe obciążenie finansowe przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości to z całą pewnością warto jest skorzystać z usług biura nieruchomości przy transakcji zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jeśli sprzedajemy nieruchomość, to pośrednik pomoże nam przeprowadzić całą transakcję, zareklamuje nieruchomość oraz znajdzie odpowiedniego kupca. Jeśli zaś kupujemy nieruchomość, to pośrednik będzie nam przedstawiał oferty, które nas interesują (często takie, które nie zostały jeszcze opublikowane na stronach). Warto jest zawrzeć umowę pośrednictwa nieruchomości, ponieważ możemy na tym jedynie skorzystać, a sama prowizja dla biura nieruchomości będzie niewielkim ciężarem przy korzyściach, które uzyskamy.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy ze sprzedażą mieszkania, skontaktuj się z naszym skupem mieszkań, a otrzymasz całkowicie darmową wycenę online

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie