Sprzedaż nieruchomości za gotówkę – jak to zrobić?

sprzedaz nieruchomosci za gotowke - skup mieszkan warszawa - skup nieruchomosci warszawa

Czy sprzedaż nieruchomości za gotówkę jest możliwa? Jak wygląda rynek nieruchomości obecnie? Zarówno kiedy kupujesz, lub sprzedajesz mieszkanie, możesz mieć ochotę na przyjęcie zapłaty wyłącznie w formie gotówkowej. Każdy ma swój powód, dla którego decyduje się właśnie na taki krok. Najważniejsze jednak jest to, by pamiętać o bezpieczeństwie takiej transakcji. Sprzedaż nieruchomości za gotówkę może stanowić zagrożenie, jeśli nie pamiętamy o paru podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a także wówczas, gdy nie zawieramy umowy z rzetelnym przedsiębiorcą, a zupełnie nam nieznanym człowiekiem.

W tym artykule postaramy się dokładnie opisać prawa, jakimi rządzi się sprzedaż nieruchomości za gotówkę. Dowiesz się, kiedy warto zawrzeć taką umowę, jakie są jej wady i zalety, a także czym jest skup nieruchomości za gotówkę i czy warto skorzystać z jego oferty.

Sprzedaż mieszkania za gotówkę a prawo

Sprzedaż nieruchomości za gotówkę, przez wielu ludzi jest kwestionowana, jako transakcja potencjalnie kolidująca z obowiązującym prawem. Jest to błędne myślenie. 

Tak naprawdę, nie istnieją żadne regulacje prawne, które wymagałyby, aby płatności za nabywaną nieruchomość dokonywać wyłącznie przelewem. Jest to kwestia wygody zainteresowanych stron, podobnie jak sprzedaż mieszkania za gotówkę.

Niemniej, ważne jest, aby pamiętać o zasadach własnego bezpieczeństwa, podczas dokonywania tego typu transakcji. Koronną zasadą jest w tym przypadku przekazywanie gotówki kontrahentowi, wyłącznie w obecności notariusza, który przy okazji może potwierdzić ten fakt aktem notarialnym.

Niemniej, gdy idzie o sprzedaż mieszkania za gotówkę, nie musimy wcale wybierać się do notariusza z torbą pełną pieniędzy. Rozwiązaniem, które zapewni nam, choć częściową wygodę, będzie depozyt notarialny. Wówczas, notariusz stanie się swego rodzaju pośrednikiem sprzedaży, gwarantującym przy tym pełnię jej bezpieczeństwa.

 

sprzedaz nieruchomosci za gotowke - skup mieszkan warszawa - skup nieruchomosci

 

Tak czy inaczej, sprzedaż nieruchomości za gotówkę, może rodzić pewne niebezpieczeństwa. Warto pamiętać o kilku innych sytuacjach, w których wzmożona ostrożność jest jak najbardziej wskazana.

Pierwszym z występujących zagrożeń, może być już sam transport gotówki z banku do notariusza. Choć brzmi to jak science fiction, to jednak warto mieć na uwadze, że kradzieże, nawet te zuchwałe, jak najbardziej się zdarzają. Jeśli planujesz sprzedaż nieruchomości za gotówkę, upewnij się, że transport pieniędzy z banku jest bezpieczny. Najlepiej, zabierz kogoś ze sobą, a co najważniejsze – nie idź pieszo i nie używaj komunikacji miejskiej. Jeśli nie masz samochodu, wezwij taksówkę.

Kupno mieszkania za gotówkę rodzi ryzyko w jeszcze jednej sferze, w której samo zaufanie nie wystarczy. Kiedy sprzedajesz swoją nieruchomość, pamiętaj o tym, by dokładnie przeliczyć otrzymywane pieniądze! Miej na uwadze, że jeśli po paru dniach zorientujesz się, że kilku banknotów brakuje, nikt już nie będzie chciał Cię słuchać. Przeciwnie – wówczas to Ty możesz zostać posądzony o próbę oszustwa.

Dużo rzadszą sytuacją jest możliwość, w której kupujący zapłaci Ci sfałszowanymi banknotami. Raczej nie powinieneś się tym przejmować, bo statystycznie rzecz biorąc, jest to bardzo mało prawdopodobne, ale mimo wszystko, zachowaj czujność. Jeśli wykryjesz, że padłeś ofiarą takiego oszustwa, natychmiast zawiadom odpowiednie organy.

Sprzedaż nieruchomości za gotówkę – kiedy warto?

Mogłoby się wydawać, że postępująca cyfryzacja będzie wypierać tradycyjny model sprzedaży, na rzecz transakcji bezgotówkowych. Nic bardziej mylnego! Rozmaite dane pokazują, że sprzedaż mieszkania za gotówkę, cieszy się coraz większą popularnością. Dlaczego tak się dzieje?

Główną przyczyną pozostaje kwestia zaufania do kontrahenta. Pamiętaj, że kiedy w grę wchodzą duże sumy, nie powinieneś traktować niczego zbyt emocjonalnie – biznes to biznes. Zaufanie to piękna rzecz, ale liczą się konkrety.

Sprzedając mieszkanie, możesz nie być pewien, czy przyszły właściciel mieszkania faktycznie dysponuje pieniędzmi, o których mowa. W tym wypadku sprzedaż nieruchomości za gotówkę będzie dla Ciebie najbezpieczniejszą formą transakcji, bo kupujący będzie mógł „od ręki” udowodnić Ci, że jest wypłacalny.

Jeżeli kupując mieszkanie, sprzedający zażąda transakcji gotówkowej, nie zdziw się – szczególnie jeśli masz do czynienia z osobą starszą. Te z reguły kierują się zasadą ograniczonego zaufania, a czasami nawet nie mają konta w banku, co wówczas czyni sprawę jasną.

Najczęściej jednak sprzedaż mieszkania za gotówkę ma miejsce, gdy jego nabywcą jest skup nieruchomości.

Skup nieruchomości za gotówkę

Kiedy zgłaszasz się ze swoim mieszkaniem do dobrego skupu nieruchomości, to nie musisz się martwić o nic. Takie przedsiębiorstwa dbają o swoją renomę i nie pozwolą sobie na żadne nieprawidłowości podczas transakcji.

Co więcej, sprzedaż nieruchomości za gotówkę, jest w ich przypadku czymś zupełnie zrozumiałym i normalnym. W tym miejscu warto nadmienić, że nasze biuro oferuje Ci nie tylko natychmiastową wypłatę gotówki, od razu po sfinalizowaniu transakcji, ale o wiele więcej benefitów.

Zapewniamy wszystkim bezpłatną wycenę online zbywanego mieszkania, a w razie potrzeby, pomagamy w skompletowaniu dokumentów, niezbędnych do realizacji sprzedaży. Działamy skutecznie i szybko – możemy sfinalizować cały proces już w ciągu kilku dni! Nie wierzysz? Skontaktuj się z nami przez Formularz Kontaktowy i zobacz, jak powinna przebiegać idealna sprzedaż nieruchomości za gotówkę!

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie