Co to jest rynek pierwotny?

Co to jest rynek pierwotny?

Zainteresowanie kupna mieszkania z rynku pierwotnego jest stale duże. W końcu możliwość kupna nowego, nieużywanego mieszkania, domu czy lokalu komercyjnego, czym zresztą jest właśnie rynek pierwotny, stwarza wiele możliwości dla samych zainteresowanych. Czym charakteryzuje się rynek pierwotny i jak można kupić takie nieruchomości? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Charakterystyka rynku pierwotnego

Kiedy szukamy odpowiedniego lokalu, na przykład mieszkalnego często zastanawiamy się nad tym, czy korzystniej jest wyszukać mieszkania już zajmowane przez kogoś, czy jednak lepiej kupić je w stanie deweloperskim. Pewnie większość koncentruje się na nowych mieszkaniach, które można dopasować do własnych oczekiwań. Rynek pierwotny ma pod tym względem bardzo dużo do zaoferowania. Kiedy szukamy odpowiedzi na pytanie rynek pierwotny, co to takiego właściwie jest, trzeba uzmysłowić sobie, że są to mieszkania i nieruchomości dostępne do nabycia w stanie deweloperskim. Są to nieruchomości nigdy dotąd nie używane, a ich wygląd nawiązuje do wykończenia prac związanych z przyłączem instalacji, przygotowaniem ścian i podłóg (wylewka) do tego, aby można było podjąć prace wykończeniowe. 

Zobacz nasz skup nieruchomości

Jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim?

Stan deweloperski mieszkania oznacza, że budowa danego obiektu (np. bloku mieszkalnego) została zakończona. Stan deweloperski oznacza, że wnętrze mieszkania nie jest jeszcze gotowe do zamieszkania, ale przygotowane do tego, aby rozpocząć prace wykończeniowe. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, co to jest rynek pierwotny, na pewno spotkasz się z pojęciem dotyczącym stanu deweloperskiego. Stan deweloperski obejmuje widok mieszkania zamkniętego, ale do remontu. Mamy do dyspozycji gołe ściany i podłogi, podłączoną instalację sanitarną, okna i drzwi, ale często także i zakończone prace elewacyjne, garaże i balkony z balustradami. Oczywiście każda umowa deweloperska może prezentować się nieco inaczej, jednak biorąc pod uwagę to, żeby się wprowadzić do takiego domu, trzeba najpierw przeprowadzić prace remontowe, a dokładniej wykończeniowe. Jest to wada w przypadku kupna mieszkań z rynku pierwotnego, ale kto powiedział, że takiego remontu nie będziemy musieli wykonać, gdy kupimy mieszkanie używane, z rynku wtórnego?

Wycena nieruchomości online

Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Deweloperzy i inwestorzy spółdzielczy często wybierają nowoczesne rozwiązania względem budowy budynków inwestycyjnych. Nowoczesne budownictwo stwarza wiele możliwości. Przede wszystkim mamy wtedy do czynienia z przestronnymi mieszkaniami, ciekawie rozplanowanymi pod względem pomieszczeń, a często także i w świetnej lokalizacji. Do dyspozycji w związku z kupnem mieszkania z rynku pierwotnego, które dopiero co powstały, mamy często nowoczesne windy, które nie są awaryjne, garaże, tarasy, komórki lokatorskie. Prócz standardowego garażu często można spotkać się z opcją podziemnych miejsc parkingowych niczym w dużych galeriach handlowych. To także ciekawa alternatywa, z której mogą skorzystać osoby inwestujące w kupno takiego mieszkania. Stare budownictwo jest bardziej przewidywalne. To typowy układ pomieszczeń, które zazwyczaj nie są zbyt wygodne i ustawne, a miejscem parkingowym, poza budynkiem można się nacieszyć w pobliżu bloku, w którym się mieszka, pod warunkiem, że ktoś inny go nie zajmie. Jeśli nie wiesz, co to rynek pierwotny, na pewno dowiesz się, gdy znajdziesz mieszkanie nowoczesne, dopasowane w większym stopniu do Twoich możliwości. 

Mieszkania z rynku pierwotnego są też zdecydowanie bardziej wartościowe, a więc, jeśli masz na uwadze rychłą sprzedaż nieruchomości, możesz liczyć na zdecydowanie wyższą cenę. Mało tego możliwość uzyskania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania z rynku pierwotnego jest zdecydowanie bardziej prawdopodobna. Jesteśmy znacznie bardziej wiarygodni dla banku, kiedy podejmujemy decyzję kupna mieszkania od dewelopera.

Niewątpliwą zaletą kupna mieszkania z rynku pierwotnego może być także ulga podatkowa. Podatek od kupna mieszkania wynosi 2%. Biorąc pod uwagę, że nowoczesne budownictwo i mieszkania w stanie deweloperskim (oczywiście wszystko zależne jest od lokalizacji) to często kwoty, które są sześciocyfrowe, a nawet większe. Obliczając dwuprocentowy podatek z takiej kwoty, wychodzi nam spora sumka, a więc można powiedzieć, że zakup mieszkania, które dostępne jest na rynku pierwotnym to pomysł na oszczędność. 

To, co odróżnia mieszkania z rynku pierwotnego, a wtórnego, to przede wszystkim rękojmia. To deweloper, od którego kupujemy mieszkanie, ponosi odpowiedzialność za ewentualnie występujące wady, w ciągu 5 lat od przystąpienia do transakcji. Kiedy kupujesz używane mieszkanie, nikt Ci takiej gwarancji nie da, ani nie weźmie odpowiedzialności za wady budynku.

Z pewnością dla wielu osób liczy się przede wszystkim to, że mogą przygotować mieszkanie typowo pod siebie i swoje wymagania. Remont wykończeniowy dopasowujemy do własnych oczekiwań i potrzeb. Wszystko zaczynamy od zera. Kiedy chcesz kupić mieszkanie z rynku wtórnego, też możesz wykonać gruntowny remont, jednak taki pochłonie znacznie więcej pieniędzy i umówmy się, nie zawsze możliwe jest przygotowanie wnętrza mieszkania zgodnie z naszymi pomysłami. Rynek pierwotny pod tym względem ma zdecydowanie więcej do zaoferowania.

Prowadzimy też skup nieruchomości z lokatorami

Wady związane z rynkiem pierwotnym

Kiedy mówimy o zaletach, trzeba też obrócić monetę i spojrzeć na wady. Ponieważ ideały nie istnieją, warto przyjrzeć się tej mniej optymistycznej stronie, jeśli chodzi o rynek pierwotny. Sprzedaż nieruchomości z rynku pierwotnego odbywa się często jeszcze przed budową takiego obiektu. Nie każdemu to się podoba, kiedy musi zapłacić wysoką sumę za mieszkanie, skoro nawet jeszcze on nie istnieje, co najwyżej w planach i prezentacji zaproponowanej przez dewelopera.

W związku z tym, że mieszkania są sprzedawane przed budową, trzeba wykazać się dużym refleksem, aby móc trafić na lokal najlepiej umiejscowiony. Wiadomo, że mieszkania umiejscowione najwyżej będą tańsze, jednak niekoniecznie wygodne w użytkowaniu. Trzeba się spieszyć, aby nie dać się wyprzedzić. 

Nieruchomości pochodzące z rynku pierwotnego są też zdecydowanie droższe. Cena za m2 w przypadku kupna mieszkania z rynku pierwotnego w zależności od lokalizacji opiewają na kwotę ok. 7650 zł. Cena kupna takiego mieszkania będzie wysoka, a dodatkowo trzeba także doliczyć do tych kosztów prace wykończeniowe, które w dobie dzisiejszych czasów wcale nie są takie niskie. Dla jednych możliwość rozpoczęcia remontu pod własne wyobrażenia będzie wadą, dla innych wręcz przeciwnie zaletą, ponieważ zaczyna się od zera i dopasowuje się wnętrze typowo do swoich oczekiwań. 

Kolejną wadą jest to, że trzeba swoje odczekać, zanim będzie można wprowadzić się do nowego mieszkania. Zważywszy na to, że wykup odbywa się jeszcze zanim ruszy budowa, zazwyczaj po okresie 2 lat można cieszyć się swoim własnym mieszkaniem. Nie dla wszystkich taki czas jest satysfakcjonujący. Osoby, które są z natury niecierpliwe, mogą nie być zadowolone z takiego stanu rzeczy.

Zobacz także skup nieruchomości z problemami

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie