Certyfikat energetyczny – kiedy jest potrzebny?

Certyfikat energetyczny – kiedy jest potrzebny?

Certyfikat energetyczny to dokument, który stanowi podstawę przy sprzedaży, odbiorze budynku, a także wynajmie. Kiedy jest potrzebny ten dokument? Od dnia 28.04.2023 roku potrzebny jest w przypadku powyższych działań, a więc sprzedaży, wynajmu i odbioru. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego, dlatego obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego dotyczy każdego właściciela nieruchomości. Sprawdźmy, czym jest i do czego potrzebny będzie nam certyfikat energetyczny budynku.

Co to jest certyfikat energetyczny budynku?

Dokument, który znany jest pod hasłem certyfikatu energetycznego lub paszportu energetycznego jest świadectwem dotyczącym jakości danego budynku pod kątem zużycia energii. Do tej pory dokument ten był konieczny tylko w przypadku nowo wybudowanych budynków, gdzie w momencie odbioru trzeba było okazać się takim certyfikatem. Dotyczyło to także sprzedaży i wynajmu budynków, które zostały postawione maksymalnie od roku 2009, bo właśnie w tym czasie do życia powołana została ustawa o certyfikatach energetycznych. Certyfikaty energetyczne świadczą przede wszystkim o tym, jak wydajny jest budynek pod kątem zużycia energii, czy jest energooszczędny, czy wręcz przeciwnie, będzie wymagał modernizacji, by zmniejszyć koszty zużycia energii. Dawniej dokument ten nie był wystawiany w związku z budynkami wybudowanymi przed rokiem 2009, ale podpisał nowelizację ustawy, według której od 28 kwietnia 2023 (więc już niebawem) każdy właściciel nieruchomości będzie potrzebował tego dokumentu, również tych nieruchomości, które są znacznie starsze.

Certyfikat energetyczny mieszkania jest obecnie wymaganym dokumentem względem dokumentacji technicznej. W przypadku budowy domu lub budynku mieszkalnego podzielonego na lokale mieszkalne konieczne jest, aby uzyskać taki certyfikat energetyczny, by móc zakończyć budowę i podjąć działania inwestycyjne. Certyfikat energetyczny domu w sposób znacznie dokładniejszy określa wysokość energii zużywanej w danej nieruchomości, do normalnego funkcjonowania. Pod uwagę brane jest ogrzewanie, wentylacja, chłodzenie, ale także energia elektryczna, którą stosuje się do oświetlenia wnętrza budynku, jak również do wykorzystywania urządzeń działających na prąd. Dokument ten jasno określa roczne koszty utrzymania budynku do tego, aby można było w nim korzystać z ciepła, wentylacji, klimatyzacji, oświetlenia, energii elektrycznej. By została wykonana certyfikacja energetyczna budynków, należy przede wszystkim nawiązać współpracę z doradcą, których nie brakuje. Audytor mający uprawnienia do wystawienia certyfikatu będzie potrzebny, gdy kończymy budowę domu. Liczba specjalistów tego typu znacznie wzrosła od roku 2009, gdzie konkretniej od stycznia weszła w życie ustawa o wykonywanie świadectw energetycznych budynków nowopowstałych. 

Chcesz sprzedać nieruchomość? Sprawdź https://skupnieruchomoscidom.pl/

Sytuacje, w których potrzebujemy certyfikatu energetycznego

W naszym życiu często dochodzi do sytuacji, gdzie wymagany jest ważny dokument urzędowy. Takim dokumentem może być właśnie certyfikat energetyczny. Wystawiany przez specjalistę, który bierze udział w audycie, stanowi dokument ważny na okres 10 lat. Świadectwo charakterystyki energetycznej potrzebne jest przede wszystkim w sytuacjach, kiedy planujemy budowę domu, a konkretniej, kiedy kończymy budowę domu. By móc odebrać budynek niezbędne jest zaświadczenie o zapotrzebowaniu na energię. Tym mniej więcej jest certyfikat energetyczny domu. W zakresie tego dokumentu znajdują się informacje dotyczące zużycia energii i kosztów z nią związanych. Dotyczy to energii niezbędnej do ogrzania domu, podgrzania wody, energii wykorzystywanej w zastosowaniu klimatyzacji, wentylacji, ale również do oświetlenia i korzystania ze sprzętów domowych podłączanych do prądu.

Nie tylko w przypadku budowy domu (dotyczy to osób fizycznych, jak i inwestorów) wymagane jest świadectwo energetyczne. Taki dokument będzie konieczny także w przypadku, kiedy zapada decyzja o sprzedaży lub wynajmie budynku czy mieszkania. Od kwietnia 2023 roku taki dokument jest obowiązkowy, a więc każdy, kto sprzedaje, wynajmuje czy buduje dom, musi okazać się certyfikatem energetycznym. W związku z tym obowiązkiem spodziewać można się także kontroli, które będą mogły wyłapać nieprawidłowości. Warto wiedzieć, że za brak takiego dokumentu może zostać nałożona kara na właściciela nieruchomości nawet w wysokości 5000 zł. Trzeba także dopowiedzieć o konieczności wykonania certyfikatów energetycznych dla budynków budowanych po 1 stycznia 2009 roku, w których nie można mieszkać, jeśli nie posiadają tego dokumentu. W przeciwnym razie może zostać nałożona kara, która jest bardzo wysoka, aż do 10 000 zł.

Według nowelizacji ustawy świadectwo energetyczne wymagane jest nawet w sytuacji, gdy decydujemy się na modernizację budynku, co miałoby wpływ na czynnik energetyczny. To znaczy, że jeśli w niedalekiej przyszłości planujemy wymianę okien, izolacji budynku, czy pieca, konieczne będzie przeprowadzenie audytu, którego celem będzie przedstawienie świadectwa energetycznego budynku. Nie ma też znaczenia, czy modernizacja dotyczy budynku powstałego po 2009 roku, czy przed ponieważ nowelizacja uwzględnia obowiązek wykonywania certyfikatów energetycznych dla każdej nieruchomości, niezależnie od czasu jej wybudowania. Dawniej konieczne było to tylko w przypadku budynków nowopowstałych, stare budownictwo zwolnione było z tego obowiązku, nawet jeśli przeprowadzało się poważne prace modernizacyjne, remontowe.

Zrobimy dla Ciebie darmową wycenę online nieruchomości

Ile kosztuje wyrobienie certyfikatu energetycznego?

Od kwietnia 2023 roku każdy właściciel musi posiadać certyfikat energetyczny, cena tego dokumentu nie jest klarowna i zależy od parametrów nieruchomości. Inny koszt świadectwa będzie dotyczył budynku jednorodzinnego, inny wielorodzinnego, a jeszcze inny mieszkania. Wiadome jest, że tam, gdzie mniej pracy, tam i koszt związany z certyfikatem energetycznym będzie niższy. Szacowany średni koszt to kwota od 200 do nawet 1000 zł. Można długo debatować na temat tego, czy jest to mało, czy dużo, prawda jest jednak taka, że jest to kolejny koszt wygenerowany w stronę właścicieli nieruchomości. 

Jak wygląda certyfikat energetyczny?

Na samym początku warto zaznaczyć, że dokument, którym jest certyfikat energetyczny budynku, jest dokumentem prawnym. Oznacza to, że jest ona taki sam dla każdego rodzaju nieruchomości i oznajmia o tych samych parametrach. Różnią się jedynie wartości. Dla potencjalnego zjadacza chleba certyfikat energetyczny stanowi dokument mówiący o tym, jakie są szacowane koszty rocznego utrzymania budynku. Koszty te powiązane są z wykorzystaniem energii, a więc ogrzewanie, oświetlenie, energia elektryczna, wentylacja i klimatyzacja. Takie parametry są brane pod uwagę. Nie każdy potrafi odczytywać ten dokument. Wbrew pozorom, aby móc odczytać parametry na tym dokumencie, trzeba przede wszystkim zorientować się, czym jest EK i EP. 

EP

Parametr EP to nic innego jak nieodnawialna energia pierwotna. Jest ona pozyskiwana z zasobów naturalnych. Współczynnik EP oznacza w świadectwie energetycznym zapotrzebowanie na ilość energii do tego, aby ogrzać dom, wodę, wentylować go, klimatyzować i zapewnić dostęp do światła. 

EK

Wskaźnik EK oznacza ilość energii, jaką trzeba będzie zakupić, aby dom funkcjonował w sposób dopuszczalny. Oznacza to konieczność zakupu energii do tego, by dom ogrzewać, klimatyzować, wentylować, a także ogrzewać wodę dla domowników. Energia pierwotna (a więc EP, o którym wspomnieliśmy wyżej) może być wyższa niż EK w przypadku kiedy do ogrzewania wykorzystuje się piece gazowe lub elektryczne. W przypadku tego ostatniego wskaźnik może być nawet o 300% wyższy. Jeśli jednak mamy do czynienia z budynkami pasywnymi, energooszczędnymi, czy ekologicznymi, gdzie stosować można odnawialne źródła energii, wówczas współczynnik EP może być znacznie niższy niż wartość czynnika EK. 

Informacje zawarte w certyfikacie energetycznym

W certyfikatach energetycznych znajdziemy nie tylko współczynniki EK i EP, które wyjaśniliśmy już wcześniej. To dokument, który zawiera informacje dotyczące identyfikacji budynku. Certyfikat energetyczny zawiera dokładną charakterystykę energetyczną nieruchomości, a więc stanowi solidną bazę danych. Mając do czynienia z tym dokumentem, będziemy mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi nawet porad na temat tego, co i jak wykonać, aby znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów związanych z energetyką. Może to być kwestia wyszczególnienia zakresu prac budowlanych lub instalacyjnych, by poprawić parametry energetyczne. W takim dokumencie możemy się natknąć również na wszelkie objaśnienia, a także informacje, które będą stanowiły dodatkowy zakres wiedzy.

Sprawdź nasz skup nieruchomości komercyjnych

Wyjątki w certyfikacie energetycznym

Jeśli poruszamy temat certyfikatu energetycznego, powinniśmy zapoznać się także z nieruchomościami, które nie wymagają przeprowadzenia audytu energetycznego. Czy w ogóle są takie, skoro od kwietnia 2023 obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego ma każdy właściciel? Okazuje się, że są nieruchomości, które nie podlegają takiemu audytowi. Są to nieruchomości związane z zabytkami, które są chronione przepisami o ochronie zabytków, nieruchomości wykorzystywane jako miejscem kultu religijnego. Według przepisów prawnych zwolnione z obowiązku posiadania certyfikatu energetycznego są te nieruchomości, które są użytkowane przez okres nie dłuższy niż 4 miesiące w ciągu roku. Nawet niektóre nieruchomości wolnostojące nieprzekraczające powierzchni 50m2 mogą być zwolnione z tej konieczności. Osoby, które posiadają budynki gospodarcze, przemysłowe, w których nie jest wykorzystywana energia, także nie muszą obawiać się konieczności przeprowadzenia audytu energetycznego. Wśród tej listy wyjątków, które nie podlegają konieczności wykonania certyfikatu energetycznego, są także gospodarstwa rolne, które cechuje wskaźnik EP nie wyższy niż 50 kWh/m2/rok. Przypomnijmy tutaj, że EP oznacza zapotrzebowanie na energię nieodnawialną w ciągu roku. Jeśli to zużycie nie przekracza określonego wskaźnika, wówczas nie ma konieczności przeprowadzenia audytu.

Cel wprowadzenia certyfikatu energetycznego

Można zastanawiać się nad tym, jaki jest cel wprowadzenia konieczności wykonywania certyfikatu energetycznego. Głównym celem tego dokumentu jest przede wszystkim promocja energooszczędnego budownictwa. Oczywiście dla właścicieli nieruchomości starszego typu, taki dokument stanowi przede wszystkim zakres informacji dotyczących rocznego kosztu wykorzystania energii. Dla nowych właścicieli lokalu taki dokument stanowi bardzo ważny zakres wiedzy. Niekiedy mówi się, że certyfikat energetyczny może mieć wpływ na wysokość wartości nieruchomości. Im bardziej energooszczędny dom, tym znacznie lepsza cena. Czy tak jest w rzeczywistości? Trudno się do tego odnieść. Pewne jest to, że od 28 kwietnia 2023 roku w sytuacjach, gdy sprzedajemy, wynajmujemy czy remontujemy, tudzież modernizujemy dom, zobowiązani jesteśmy do przeprowadzenia audytu energetycznego, w celu uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej, co jest płatne.

Chcesz sprzedać dom? Sprawdź skup domów

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie