Przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie – jak z tego wyjść?

Przewłaszczenie

Przewłaszczenie to w wielu sytuacjach niekomfortowa sprawa dla każdego pożyczkobiorcy. Kiedy jednak chodzi do problemów finansowych, może okazać się, że umowa przewłaszczenia będzie dodatkowym kłopotem, przez który np. sprzedaż konkretnej nieruchomości będzie o wiele bardziej utrudniona. Jak jednak wyjść z problemów finansowych i jednocześnie pozbyć się długu wobec wierzyciela? W przypadku kiedy nastąpiło przewłaszczenie mieszkania na zabezpieczenie kredytu, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm zajmujących się skupem mieszkań i wszelkiego rodzaju nieruchomościami z problemami. Sprawdź, jak to działa i nie daj się długom!

Przewłaszczenie – co to takiego?

Zastanawiasz się, czym w praktyce jest przewłaszczenie? Według obowiązujących przepisów prawa jest to JEDYNA legalna opcja przekazania własności do konkretnej nieruchomości np. na rzecz banku lub innego wierzyciela. Istotne jest jednak to, że takowa nieruchomość pozostaje jedynie własnością wierzyciela do czasu, aż umowa zakończy swoją ważność, a więc dług zostanie w całości uregulowany.

Co jednak możesz zrobić jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie spłacić w całości długu, a przewłaszczenie utrudnia Ci sprzedaż nieruchomości? Z pomocą przychodzi biuro skupu mieszkań i innych lokali mieszkalnych
z problemami i nie tylko. Jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania będą potrzebne w takiej sytuacji?

Umowa przewłaszczenia to podstawowy dokument, jaki należy przedstawić do wglądu biura, aby ocenić realną wartość zabezpieczenia oraz ustalić możliwą cenę odkupu. Dość istotne jest to, że przewłaszczenie mieszkania na zabezpieczenie kredytu stanowi często najkorzystniejsze rozwiązanie w trudnej sytuacji finansowej, gdyż tylko niektóre instytucje decydują się na udzielenie np. pożyczki dla zadłużonych osób.

 

Dowiedz się więcej o skupie domów

Przewłaszczenie na zabezpieczenie. Orzecznictwo sądu – co mówią przepisy?

Według aktualnie obowiązujących przepisów przewłaszczenie to nic innego, jak pewna forma współpracy osób fizycznych z instytucjami finansowymi, które udzielają wszelkiego rodzaju pożyczek i kredytów – także tych dla zadłużonych osób. Warto wiedzieć też, jakich przedmiotów dotyczy przewłaszczenie na zabezpieczenie. Orzecznictwo jasno wskazuje na fakt, że mogą to być zarówno nieruchomości, ale jak i rzeczy ruchome. Oznacza to, że przewłaszczenie może być zabezpieczeniem w wielu różnych formach.

Co ciekawe, umowa przewłaszczenia regulowana jest przez Kodeks Cywilny, jednakże nie ma jednoznacznej ustawy co do tego, jak powinien wyglądać takowy dokument. To ważne! Przewłaszczenie mieszkania na zabezpieczenie kredytu w Polskim prawie nie zostało przewidziane, a więc osoby chcące skorzystać z takiego rozwiązania muszą zawrzeć pomiędzy stronami stosowne umowy. Co jednak powinno zawierać sporządzone przewłaszczenie na zabezpieczenie? Orzecznictwo nie dopuszcza takiej formy rozwiązywania spraw dotyczących własności, a przynajmniej nie w całości.

W szczególności, kiedy przewłaszczenie jest stosowane do nieruchomości de lege, wzbudza już od wielu lat wiele wątpliwości. Ciekawostką jest fakt, że nawet Sąd Najwyższy popierał stanowisko, iż stosowanie przewłaszczenia na zabezpieczenie kredytu jest wręcz niedopuszczalne. Według obowiązujących regulacji prawnych przewłaszczenie na zabezpieczenie orzecznictwo poddaje wielkiej wątpliwości, a więc korzystanie z takich umów może wiązać się ze sporym ryzykiem, ale i lukami prawnymi.

Umowa przewłaszczenia – jakie prawa ma pożyczkodawca, a jakie dłużnik?

Warto mieć na uwadze fakt, że zarówno dłużnik, jak i wierzyciel mają swoje szczególne prawa jeśli chodzi
o zawartą umowę przewłaszczenia. Najistotniejsze jest to, aby w zawieranej umowie zawrzeć niezbędną informację na temat tego, czy dłużnik w czasie trwania spłaty zobowiązania może korzystać z danej nieruchomości. To kluczowe, gdyż pozbawienie takiej możliwości dłużnika może powodować jeszcze większe problemy ze spłatą długu, a co za tym idzie konieczność sprzedaży mieszkania lub innego lokalu, by wierzyciel odzyskał należną mu sumę.

Oczywiście, kiedy dłużnik ma pozwolenie w ramach umowy przewłaszczenia na zamieszkiwanie lokalu lub użytkowanie go w celach działalności gospodarczej wpływa to na większe szanse na uregulowanie zaległości finansowych wobec wierzyciela. Czy pożyczkodawca ma jednak prawo zabronić użytkowania nieruchomości,
a w razie braku spłaty sprzedać ją? Oczywiście, że tak, a tym samym może pominąć nawet postępowania egzekucyjne na mocy dokumentu, jakim jest przewłaszczenie.

 

Odwiedź nasz skup udziałów w nieruchomościach

Co wiąże się z przewłaszczeniem mieszkania na zabezpieczenie kredytu?

Trzeba niestety uważać, decydując się na przewłaszczenie na rzecz wierzyciela, gdyż w razie braku spłaty zobowiązania nieruchomość można stracić bezpowrotnie. Ludzie w całym kraju w ramach umowy przewłaszczenia bardzo często tracą dorobki życia, a w tym domy i mieszkania. Dopóki jednak dług jest terminowo spłacany, pożyczkodawca nie będzie mieć podstaw ani mocy prawnej do sprzedaży mieszkania, ani wyrzucenia mieszkańców.

Wybierając tę formę zabezpieczenia, dobrze jest zadbać o to, aby umowa przewłaszczenia zawierała wszelkie niezbędne informacje na temat postępowania oddłużającego i sprzedaży lokalu w razie potrzeby zaspokojenia potrzeb finansowych wierzyciela.

Jak powinny być sporządzone umowy przewłaszczenia pomiędzy dłużnikiem
a wierzycielem?

Umowa przewłaszczenia powinna mieć przede wszystkim taką formę, aby zabezpieczała interesy obu stron. Dłużnik musi zadbać o to, aby wierzyciel pozwolił mu na użytkowanie lokalu, natomiast wierzyciel o swoje interesy, czyli możliwość sprzedaży lokalu kiedy pożyczkobiorca nie wywiązuje się w terminie z opłat. To podstawowy aspekt, o którym warto pamiętać, decydując się na przewłaszczenie.

Istotne jest to, że w ramach takiej współpracy zawierane są dwie umowy – pierwsza kiedy następuje przeniesienie własności na wierzyciela oraz druga, która przywraca dłużnikowi własność do danego lokalu na wyłączność, ale tylko po całkowitej spłacie zobowiązania. Kiedy jednak dłużnik nie jest wypłacalny, warto dowiedzieć się, jak sprzedać zadłużone mieszkanie i spłacić wierzyciela w krótkim czasie bez ryzyka, że utracisz dobytek swojego życia.

Sprzedaż mieszkania a przewłaszczenie – czy to możliwe?

Oczywiście, że sprzedaż mieszkania jest możliwa nawet kiedy strony obowiązuje przewłaszczenie na rzecz wierzyciela. Umowa przewłaszczenia powinna zakładać możliwość sprzedaży nieruchomości przez właściciela, aby zaspokoić potrzeby pożyczkodawcy. To o wiele lepsza opcja, aniżeli przegrana sprawa z wierzycielem
i sprzedaż nieruchomości właśnie przez niego. W takiej sytuacji tracisz cały dorobek życia, nie otrzymując za to ani grosza.

Przewłaszczenie nie wyklucza możliwości sprzedaży lokalu, choć będzie to znacznie utrudnione. Aby jednak możliwie szybko przeprowadzić ten proces, skorzystaj z pomocy biura nieruchomości, które skupuje problematyczne mieszkania i nie tylko. Dzięki temu szybko pozbędziesz się zadłużonego lokalu, na którym ciąży przewłaszczenie, spłacisz wierzyciela, a dodatkowo być może zdobędziesz dodatkowe środki na rozpoczęcie nowego życia.

Jako dłużnik pozbędziesz się problemu i nie będziesz obawiać się, że bank lub inna instytucja finansowa zajmie całą Twoją nieruchomość, nie pozostawiając na Tobie ani grosza. W dzisiejszych czasach ciężko znaleźć nabywcę na problematyczne mieszkanie lub dom, na którym ciąży umowa przewłaszczenia, dlatego koniecznie zastanów się nad możliwością skorzystania z pomocy specjalistów z biura nieruchomości oraz skupu domów, mieszkań
i działek z problemami.

Zastanawiasz się, w jaki sposób szybko i bez zbędnych formalności sprzedać mieszkanie lub dom? Wybierz nasz skup nieruchomości i zdobądź dodatkową gotówkę praktycznie od ręki. Jako biuro nieruchomości skupujące problematyczne mieszkania i nie tylko odkupimy Twoją własność od ręki, bez prowizji oraz w atrakcyjnej cenie. Wypełnij formularz kontaktowy, a w ciągu 24 godzin otrzymasz od nas ofertę kupna wraz z darmową wyceną nieruchomości. Pamiętaj, że oferta nie jest zobowiązująca, a więc nie wahaj się dłużej – skontaktuj się z nami!

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszym skupem mieszkań, a otrzymasz darmową wycenę online.

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie