Rynek pierwotny- co to jest?

Rynek pierwotny- co to jest?

Planując zakup mieszkania na własność możemy rozpocząć szukanie na dwa sposoby- na rynku pierwotnym, bądź wtórnym. Warto mieć świadomość, z czym wiąże się dokonanie transakcji przy obu opcjach. Poniższy artykuł przybliży specyfikę rynku pierwotnego, zestawiając go z rynkiem wtórnym.

Rynek pierwotny- co to jest?

Nieruchomości nabyte na drodze zakupu z rynku pierwotnego to nowe lokale, po raz pierwszy wystawiane na sprzedaż. Zaliczają się tutaj mieszkania gotowe, znajdujące się w ofercie dewelopera, jak i te będące jeszcze w trakcie budowy. Rynek pierwotny nieruchomości to nowe, niezamieszkiwane do tej pory mieszkania, domy a także lokale usługowe powstałe po inwestycji deweloperskiej. Tutaj do jednej ze stron transakcji należy inwestor (deweloper albo spółdzielnia). 

Rynek pierwotny- definicja

Rynek pierwotny ogólnie definiuje się jako zamknięty rynek instrumentów finansowych, na którym transakcje początkowe zawierane są między emitentami (papierów wartościowych, obligacji, instrumentów pochodnych i papierów dłużnych) a kupującymi (gwarantami, inwestorami i pożyczkodawcami)

Jeśli chodzi o rynek pierwotny nieruchomości – jest to ogół warunków, przekazania praw do nowych nieruchomości a także zawarcia umów opisujących prawa i obowiązki, wiążące się z dysponowaniem nieruchomościami. Na rynku pierwotnym nieruchomości przedmiot obrotu stanowią nowe nieruchomości oferowane przez:

  • firmy deweloperskie
  • spółdzielnie mieszkaniowe

 

Chcesz sprzedać dom? Sprawdź nasz skup domów

Rynek pierwotny, a rynek wtórny

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, musimy mieć świadomość jakie są jego wady i zalety w porównaniu z rynkiem wtórnym.

  • Lokalizacja

 Nowe osiedla obecnie często powstają na obrzeżach miast, gdzie dopiero powstaje niezbędna infrastruktura w postaci: dróg, dobrej komunikacji, szkół, przedszkoli i sklepów. Z drugiej strony inwestycje tego rodzaju zazwyczaj możemy określić jako bardziej bezpieczne- są ogrodzone i monitorowane. W większości polskich miast nowe budowane są daleko od centrum, ponieważ:

-Centra miast są już gęsto zabudowane i fizycznie nie ma miejsca na nowe inwestycje

-Grunty na terenie centrum miasta są znacznie droższe od tych, na poza nim.

Przed zakupem nieruchomości w konkretnej lokalizacji zapoznajmy się z planami zagospodarowania przestrzennego i upewnić się, że w pobliżu naszego przyszłego domu nie jest planowana budowa drogi szybkiego ruchu czy innych osiedli. 

  • Cena

Większość mieszkań z rynku wtórnego jest znacznie tańszych, jednak zawsze należy przeanalizować konieczność wkładu finansowego w renowację, czy inne zabiegi. Przy finalizacji kosztorysu, może okazać się, że bardziej opłacalne okazuje się zakupienie nieruchomości z rynku pierwotnego.

  • Stan

Przy odbiorze mieszkania z rynku pierwotnego w stanie surowym, będziemy musieli liczyć się z koniecznością inwestycji w urządzenie go praktycznie od zera. Z drugiej strony, nieruchomości z rynku wtórnego, często wymagają generalnego remontu, zwłaszcze jeśli nie współgrają z naszym gustem. 

  • Czas

W tym przypadku wszystko zależy od tego na jakim etapie budowy kupujemy nieruchomość z rynku pierwotnego. Jeżeli jej budowa trwa, często musimy uzbroić się w cierpliwość i przygotować się na przeciągające się prace budowlane.

  • Formalności i bezpieczeństwo transakcji

W przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera, nie musimy obawiać się niejasności prawnych i przyszłych problemów m.in. roszczeń poprzednich właścicieli. Pamiętajmy, że zakup mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych.

Masz udziały w nieruchomości? Zajrzyj do naszego skupu udziałów w nieruchomościach

Rynek pierwotny, a wtórny

Nie sposób jednoznacznie zdecydować, która z opcji jest bardziej korzystna. Jest to uzależnione od konkretnych przypadków, które musimy przeanalizować samodzielnie. Rynek pierwotny nieruchomości stwarza nam większą swobodę wyboru, a ten drugi umożliwia nabycie nieruchomości w korzystniejszej cenie. W przypadku, gdy zależy nam na szybkiej przeprowadzce, nierzadko możemy napotkać problemy. Niektórzy deweloperzy nie trzymają się umów dotyczących czasu oddania mieszkań do użytku.  

Rynek pierwotny- nieruchomości

Decydując się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, mamy wybór pomiędzy lokalami na różnym etapie budowy takimi jak:

  • lokal w budowie – musimy zaczekać do zakończenia budowy
  • lokal w standardzie deweloperskim –możemy odebrać klucze do mieszkania, ale musimy je gruntownie wyremontować
  • lokal już wykończony – mieszkanie ukończone już przed dewelopera gotowe do zamieszkania

Sprawdź też opinie skup nieruchomości

Rynek pierwotny- nieruchomości w Polsce

W naszym kraju większość stanowią mieszkania o powierzchni 40-60 m², o łącznym udziale w ofercie rynkowej wynosi ok. 50%. Jedną czwartą oferty stanowią mieszkania o powierzchni 61-80 m², a zdecydowanie najmniej jest mieszkań ponad 80 m², które stanowią jedynie 8% oferty rynkowej. Najwięcej powstaje mieszkań 2-3 pokojowych. W ofercie oczywiście są także domy jednorodzinne, bliźniacze i segmentów na terenach podmiejskich.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszym skupem mieszkań, a otrzymasz darmową wycenę online.

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie