Termomodernizacja budynku

Termomodernizacja

Termomodernizacja budynku to nic innego jak ocieplenie go. Zdecydowana większość budynków, które zostały wybudowane kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu nie spełnia wymogów dotyczących energooszczędności, ponieważ nie są w odpowiedni sposób docieplone i wymagają dogrzewania. Takie budynki bardzo często są nieszczelne, pozwalają na przepływ większej ilości zimna z zewnątrz i wymagają dodatkowego dostarczania ciepła. Wiąże się to nie tylko z wysokimi kosztami ogrzewania budynku i wody, ale również z zanieczyszczaniem środowiska. Aby tego uniknąć warto jest  rozważyć dokonanie termomodernizacji budynku. O tym w jaki sposób tego dokonać i jaka może być cena ocieplenia budynku dowiecie się poniżej. 

Co to jest termomodernizacja i kiedy należy ją przeprowadzić?

Aby ocenić czy termomodernizacja budynku jest niezbędna konieczne będzie przeprowadzenie audytu energetycznego czy też uproszczonej analizy energetycznej. Celem audytu energetycznego jest określenie ilości i struktury zużywanej energii oraz zalecenie konkretnych rozwiązań (technicznych, organizacyjnych i formalnych) i określenie ich opłacalności. Audyt energetyczny powinien obejmować między innymi inwentaryzację instalacji zużywających energię, ocenę właściwości cieplnych budynku oraz określenie, jaka jest charakterystyka energetyczna budynku, stwierdzenie, na jakie sposoby można zmniejszyć zużycie energii, ocenę opłacalności każdej z metod oraz wskazanie, które z nich są optymalne dla rozpatrywanego obiektu.

 

Masz udziały w nieruchomości? Zajrzyj do naszego skupu udziałów w nieruchomościach

Jak przeprowadzić termomodernizację budynku?

Jeśli po dokonaniu takiego audytu uznamy, że zużywamy zdecydowanie za dużo ciepła do ogrzania budynku niż moglibyśmy to powinniśmy dokonać jego termomodernizacji. Wprowadzenie szeregu zmian w budynku pozwoli nam na dłuższą metę zaoszczędzić setki, a nawet tysiące złotych. Same aspekty termomodernizacji możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza w nich obejmuje czynniki związane z dokonaniem zmian zewnątrz budynku. Druga kategoria odnosi się bezpośrednio do instalacji grzewczej. Co istotne, najpierw należy dokonać termomodernizacji budynku z zewnątrz, a dopiero w dalszej kolejności wymienić instalację grzewczą. Odwrotna kolejność może sprawić, że źle oszacujesz potrzeby energetyczne budynku, przez co wybierzesz urządzenie grzewcze o zbyt dużej mocy. A to oznaczałoby zwiększone koszty ogrzewania.

W odniesieniu do pierwszej kategorii możemy wyróżnić kilka aspektów termomodernizacji. Termomodernizacja obejmuje szereg procesów i zmian, która posłużą ociepleniu budynku z zewnątrz dzięki czemu dogrzanie go będzie mniej kosztowne. Termomodernizacja budynku z zewnątrz  to nie tylko docieplenie go na zewnątrz styropianem (choć mogłoby się tak wydawać). Ale rzeczywiście, docieplenie budynku styropianem ( w szczególności ścian), ale również dachu i stropodachu to zazwyczaj pierwszy etap termomodernizacji. Drugim materiałem oprócz styropianu, który może posłużyć do docieplenia budynku jest wełna mineralna. O tym, który materiał wybrać decyduje między innymi materiał, z którego jest docieplany budynek. Wełna mineralna nadaje się do wypełnienia konstrukcji drewnianych lub stalowych, tam gdzie ważna jest ochrona przeciwpożarowa. Wełna mineralna stanowi doskonałe wypełnienie wewnętrznych ścian szkieletowych. Jest to materiał doskonale nadający się do izolacji termicznej i akustycznej w sufitach podwieszanych. Z kolei styropian nadaje się do ocieplania podłóg, piwnic oraz ścian fundamentowych. Każdy z tych materiałów sprawdza się bardzo dobrze, ale przed podjęciem ostatecznej decyzji warto to skonsultować z osobą, która będzie dokonywała termomodernizacji naszego budynku. 

Podaje się, że przez nieocieplone ściany może uciekać nawet 30–40% ciepła z budynku wobec czego jest to aspekt obowiązkowy całej termomodernizacji budynku.

W dalszej kolejności termomodernizacja budynku obejmuje wymianę okien i drzwi – tak aby były bardziej szczelne. W zależności od naszych potrzeb oraz możliwościami finansowymi mamy wiele różnych opcji jeśli chodzi o wybór zarówno okien i drzwi. Jeśli chodzi o okna to najpopularniejsze będą te z PCV.

Drugi etap termomodernizacji odnosi się do dokonania zmian wewnątrz budynku i instalacji. Termomodernizacja obejmuje  likwidację indywidualnych źródeł ciepła wraz z budową przyłącza do systemu ciepłowniczego, w wyniku czego zmniejszają się koszty pozyskania ciepła dostarczanego do budynków, modernizacji systemów HVAC (ciepło, wentylacja i klimatyzacja) z uwzględnieniem zastosowania wysokosprawnej rekuperacji energii, modernizacji instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na energię dostarczaną na te potrzeby a także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby – chociażby zainstalowanie paneli fotowoltaicznych.

Ile kosztuje termomodernizacja budynku?

Od razu należy wskazać, że cena docieplenia budynku nie jest niska. Po przeliczeniu jednak ile możemy zaoszczędzić dokonując takiej termomodernizacji okaże się, że zdecydowanie warto jest jej dokonać, ponieważ zaoszczędzimy na miesięcznych rachunkach za ogrzewanie.

Nie da się jednoznacznie określić ile może kosztować termomodernizacja, ponieważ na jej koszt należy zaliczyć zarówno koszt materiału, robocizny jak i wziąć pod uwagę rozmiar docieplanego budynku. Szacuje się jednak, że koszt ocieplenia ścian zewnętrznych to od 150 do 250 zł/m², ocieplenie stropu pod poddaszem nieogrzewanym kosztuje od 80 do 100 zł/m², ocieplenie dachu nad ogrzewanym poddaszem waha się miedzy 100 a 150 zł/m², ocieplenie stropu nad piwnicą to koszt 100 zł/m², wymiana okien od 800 do 1200 zł/m², a modernizacja instalacji wewnętrznej ogrzewania kosztuje ok. 40 zł/m². Koszt kompleksowej termomodernizacji budynku wynosi od 200 do 400 zł za 1 m² powierzchni użytkowej. Dla budynku o powierzchni użytkowej 150 m² będzie wynosił od 30 do 60 tys. zł. Koszty termomodernizacji są uzależnione od kształtu i wielkości budynku oraz od aktualnego stanu technicznego budynku.

 

Sprawdź też skup domów

Czy da się zmniejszyć koszty ocieplenia budynku?

Na szczęście odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca. Przepisy prawa przewidują instytucję ulgi termomodernizacyjnej w ramach programu czyste powietrze dzięki której możemy zaoszczędzić naprawdę sporą kwotę, gdy decydujemy się na termomodernizację. Ulga przysługuje podatnikom będącym właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego, czyli budynku wolno stojącego (typowy domek jednorodzinny) albo budynku w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służącym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Co istotne, ulga znajduje zastosowanie jedynie do budynków już wybudowanych – nie znajduje zastosowania do tych będących jeszcze w budowie.

Co obejmują ulga termomodernizacyjna?

Załącznik Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych wskazuje co jest objęte ulgą termomodernizacyjną. Rozporządzenie dzieli to co objęte ulgą termomodernizacyjną na dwie kategorie – materiały i usługi. Do grupy materiałów objętych ulgą termomodernizacyjną zaliczyć możemy na przykład materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem, węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury lub stolarkę okienną i drzwiową, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne. Jeśli chodzi zaś o usługi objęte ulgą termomodernizacyjną to możemy do nich zaliczyć wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów czy wymianę stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych.

Jak widać, ulga termomodernizacyjna obejmuje naprawdę możliwość przeprowadzenia szeregu różnych zmian.

Ile można zaoszczędzić?

Maksymalna kwota odliczenia w odniesieniu do wszystkich przeprowadzanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych to 53 000 zł. Co ważne, ulga dotyczy jednego podatnika, a to znaczy, że w przypadku małżeństwa limit ten odnosi się do każdego z małżonków osobno. Wydatki należy udokumentować fakturami.

Podsumowanie

Termomodernizacja budynku to nie tylko docieplenie go styropianem. Obejmuje ono szereg różnych przedsięwzięć, które rzeczywiście pomogą zabezpieczyć ciepło przed ucieczką. Dzięki uldze termomodernizacyjnej możemy tego dokonać w dość korzystny dla naszego portfela sposób.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszym skupem mieszkań, a otrzymasz darmową wycenę online.

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie