Dom samowystarczalny – czym jest?

Dom samowystarczalny - czym jest?

Dbałość o ochronę środowiska, a także dążenie do minimalizacji kosztów związanych z zamieszkiwaniem, skłania wiele osób do poszukiwania rozwiązań w celu budowy domu samowystarczalnego. Obecne rozwiązania techniczne i technologiczne umożliwiają już w niemal pełnym zakresie uniezależnienie się od komercyjnej energii sieciowej czy w postaci paliw, jednak koszty budowy takiego domu i wyposażenie w potrzebne rozwiązania technologiczne (jak pompa ciepła czy system fotowoltaiczny) są znacznie droższe od standardowych rozwiązań budowlanych. Ekologiczne samowystarczalne domy są obiektami, w których dzięki zastosowaniu różnych rozwiązań znacznie zredukowano zapotrzebowanie na energię lub nawet w całości pokrywa się z odnawialnych źródeł energii – w szczególności światła słonecznego. 

Chcesz sprzedać mieszkanie lub dom? Sprawdź nasz skup nieruchomości

Dom samowystarczalny energetycznie – co wart wiedzieć?

Samowystarczalny dom musi być prawidłowo zaprojektowany pod kątem rozmieszczenia okien, tak by pomieszczenia mogła zostać biernie nagrzane przez wpadające przed duże szyby promienie słoneczne – okien powinno być jak najwięcej po stronie południowej, natomiast z północnej strony należy ich unikać, by nie tracić ciepła. Jeśli jednak konieczne jest ich umieszczenie od tej strony, warto stosować niewielkie świetliki odznaczające się wysokim poziomem szczelności.

Okna powinny cechować się dobrymi parametrami izolacyjnymi – współczynnik przenikania ciepła nie może być większy niż 0,8 W/(m²×K). Należy wybierać przeszklenia z potrójną szybą;

specjalną, zamontowaną w murze ramą, która zapewnia ochronę przed mostkami termicznymi;

wysokim współczynnikiem przepuszczalności energii słonecznej (na poziomie 50–60%). Dzięki temu dom będzie pozyskiwał maksymalne zyski w postaci ciepła przedostającego się przez szyby w postaci promieni słonecznych, a jednocześnie dom nie będzie przez takie szyby tracić temperatury – dzięki dobrej izolacji. 

Także wszelkie przegrody zewnętrzne, w tym dachy, stropy i ściany, powinny ograniczać straty ciepła. Oznacza to, że należy zadbać o odpowiednią izolację ścian i dachu. W projekcie należy uwzględnić odpowiednią izolację ze styropianu oraz wełny mineralnej o grubości powyżej 30 cm, a także zastosowanie docieplenia purenitowego, które zapewnia doskonałą izolację termiczną w miejscach przeszkleń.

Podczas projektowania domu samowystarczalnego energetycznie konieczne jest uwzględnienie budowy różnych systemów, w tym:

  • poboru energii z otoczenia – służą do tego pompy ciepła
  • odzysku deszczówki w ramach małej retencji – w celu podlewania roślin
  • oczyszczania ścieków – by zostać zwolnionym z opłat wywozu ścieków
  • rekuperacji, czyli mechanicznej wentylacji, dzięki której możliwe jest ogrzewanie pomieszczeń przy wykorzystaniu powietrza wydostającego się z domu, pozwalające na redukcję zapotrzebowania na ciepło nawet o 45%
  • systemu fotowoltaicznego

Gdy decydujemy się na dom samowystarczalny, projekt ma kluczowe znaczenie. Pozwala zaplanować bryłę budynku, by pozyskiwała jak najwięcej, a traciła jak najmniej ciepłą, rozkład pomieszczeń oraz umiejscowienie poszczególnych systemów. Dzięki dokładnej analizie terenu, ułożenia działki i wykonaniu szczegółowego projektu jesteśmy w stanie stworzyć dom samowystarczalny o wysokiej efektywności.

Dom samowystarczalny samodzielnie pozyskuje i przetwarza ciepło. Pochodzi ono głównie ze źródeł odnawialnych, czyli:

  • z gruntu – umożliwiają to pompy ciepła, za pomocą których dogrzewane po o wietrze jest wtłaczane do systemu wentylacji mechanicznej
  • ze światła słonecznego – służą do tego liczne przeszklenia znajdujące się po stronie południowej;
  • z powietrza – pozwala na to układ rekuperacji.

Z uwagi na to, że w Polsce okres jesienno-zimowy jest stosunkowo długi, a nasłonecznienie w tym czasie mocno ograniczone przez krótkie dni i duże zachmurzenie, często niezbędne jest zastosowanie dodatkowego systemu grzewczego. Polecanym rozwiązaniem jest akumulacyjny piec na prąd, który uruchamia się wyłącznie w nocy, gdy obowiązuje niższa taryfa.

W celu uzyskania dodatkowych oszczędności pożądane jest zamontowanie instalacji solarnej w postaci paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Takie rozwiązanie umożliwia nam generowanie prądu potrzebnego nie tylko do ogrzania budynku i wody użytkowej, ale także do używania urządzeń elektrycznych w domu, w tym pomp ciepła czy systemu wentylacji mechanicznej. Szerokie możliwości z tym związane dotyczą również instalacji OZE bazujących na energii wiatru (przydomowa elektrownia), jednak ze względu na duże koszty w Polsce póki co nie są one powszechnie stosowane. Patrząc przyszłościowo, nawet jeśli nie jesteśmy w posiadaniu samochodu elektrycznego, warto rozważyć wyposażenie domu w stację ładowania takiego rodzaju silnika za pomocą systemu fotowoltaicznego.

Darmowa wycena online dla Ciebie

Gospodarowanie wodą w domu samowystarczalnym

Aby w pełni stać się samowystarczalnym, ekodom powinien posiadać studnię głębinową, która umożliwia czerpanie wody pitnej oraz użytkowej z własnych zasobów. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż korzystanie z wodociągu, dlatego koszty stosunkowo szybko się zwracają. Dzięki studni można pozwolić sobie np. na częstą pielęgnację dużego ogrodu. 

Wybierając miejsce na studnię głębinową, należy pamiętać o tym, by była ona zlokalizowana blisko budynku oraz w miejscu występowania podziemnego źródła. Ograniczy to wydatki związane z orurowaniem. Ważne jest ponadto zastosowanie filtrów gwarantujących usuwanie zanieczyszczeń.

Dom samowystarczalny warto wyposażyć w zbiorniki retencyjne. Pozwalaja one na wykorzystywanie deszczówki np. do podlewania kwiatów, co ma szczególne znaczenie w okresie suchym. W tym celu można zastosować:

  • naziemny lub podziemny zbiornik na wodę
  • instalację rozsączającą, która stopniowo nawadnia grunt
  • korytka spływowe umożliwiające zasilanie deszczówką oczek wodnych

Dzięki małej możemy ograniczyć wydatki w wyniku zmniejszenia zużycia wody nawet o 60%.

Jeśli dom będzie znajdował się w obszarze bez doprowadzonej kanalizacji, zamiast szamba warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków. Jest ona łatwa w obsłudze, pojemna i tania w eksploatacji. Dodatkowo zapewnia odzysk wody, którą można ponownie użyć np. na nawadnianie ogrodu.

Chcesz sprzedać działkę? Sprawdź skup działek

Jak zbudować samowystarczalny dom?

Proces ten rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej lokalizacji. Działka powinna być dobrze nasłoneczniona, tak więc wokół niej, szczególnie od strony wschodniej, południowej i zachodniej, nie mogą znajdować się wysokie budynki czy też drzewa. Pożądane jest również, by od północy była osłonięta za pomocą naturalnych pagórków czy wysokich drzew, co zapewni ochronę np. przed wiatrem. Warto pod uwagę wziąć dostępność mediów i przyłączy – im bliżej się znajdują, tym mniejsze koszty musi ponieść inwestor. Możliwe jest również zakupienie działki już uzbrojonej – warto zastanowić się nad taką opcją. Gdy mamy wybraną lokalizację, warto poradzić się doświadczonej firmy, zajmującej się projektami domów samowystarczalnych, w celu uzyskania planu budowy. Jest to istotny element, ponieważ odpowiednia bryła budynku, rozmieszczenie okien i pokoi może oszczędzić utratę ciepła. Konstrukcja domu powinna ona być prosta, bez załamań i przegród zewnętrznych, które wpływają na utratę ciepła.

Kolejnym krokiem jest wzniesienie konstrukcji budynku. Warto zastosować płytę fundamentową, a także ściany dwuwarstwowe osłonięte styropianem grafitowym lub wełną fasadową, które zapewniają dobre parametry izolacyjne.

Ostatni etap to wykończenie pomieszczeń (na ścianach najlepiej sprawdza się tynk cienkowarstwowy lub okładzina) i podłączenie systemów, w tym rekuperacyjnych czy fotowoltaicznych. Ważne jest ścisłe kierowanie się projektem, tak by na każdym etapie uwzględniono wszelkie niezbędne prace.

Budowa domu samowystarczalnego to dobre rozwiązanie: przynosi korzyści nie tylko finansowe, ale również funkcjonalne (przebywanie w ciepłym, wyposażonym w wygodne urządzenia budynku) i ekologiczne. Co prawda wzniesienie i doposażenie takiego domu jest droższe nawet o 50% w porównaniu z tradycyjnym domem, pozwala on jednak zmniejszyć koszta eksploatacyjne nawet o 80% – dobrze więc jest traktować budowę domu samowystarczalnego jako długotrwałą inwestycję, która z czasem systematycznie będzie zwracać.

Sprawdź nasz skup nieruchomości komercyjnych

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie