Kupno mieszkania – ile wyniosą wszystkie koszty?

kupno mieszkania - skup nieruchomosci - skup mieszkan (2)

Kupno mieszkania i koszty tego zakupu, zastanawiasz się może, ile Cię wyniosą? Kiedy staje przed Tobą trudna, choć wyjątkowo pożądana operacja, jaką jest kupno mieszkania, trudno jest uniknąć ataku migreny. Ilość pytań, jakie będziesz musiał sobie zadać, jest wprost niebotyczna. Co opłaca się bardziej – zakup mieszkania z rynku wtórnego, czy może zakup mieszkania od dewelopera? Jakie warunki trzeba spełnić, by możliwe było kupno mieszkania na kredyt? Jakie są koszty zakupu mieszkania i jakie dokumenty należy skompletować? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego, a pierwotnego – różnice

Mogłoby się wydawać, że różnice między rynkiem wtórnym a pierwotnym, determinuje wyłącznie cena. Prawda jest jednak inna. Na koszty kupna mieszkania, a także sam racjonalizm powziętej decyzji, składa się wiele czynników – aby dokonać właściwego wyboru, musisz pod uwagę wziąć je wszystkie.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego, nie zawsze będzie stanowił tańszą alternatywę. W przeważającej mierze cena nieruchomości zależy od jej lokalizacji. Może zdarzyć się tak, że umiejscowienie danego mieszkania z rynku wtórnego, będzie na tyle atrakcyjne, że pomimo podobnego metrażu, będzie zauważalnie droższe niż to, które oferuje deweloper.

Warto jednak zauważyć, że zakup mieszkania od dewelopera, może nie być tak szybki, jak tego byś sobie życzył. Bardzo często dzieje się tak, że deweloper, sprzedając mieszkanie, jest dopiero w trakcie budowy właściwej nieruchomości. Wówczas, od momentu uiszczenia opłaty, do momentu wprowadzenia się do wymarzonego mieszkania, mogą minąć miesiące. Inaczej jest, gdy idzie o kupno mieszkania z rynku wtórnego. W takim przypadku finalizacja transakcji może mieć miejsce już w ciągu kilku dni.

Ponadto, nie sposób nie zauważyć, że oba rynki różnią się rodzajem formalności, jakie będziesz musiał powziąć, by kupić mieszkanie. Zakup mieszkania z rynku wtórnego, może oznaczać borykanie się z relatywnie większą sumą dokumentów, niż wówczas, gdy planujesz zakup mieszkania od dewelopera. To jednak wcale nie musi stanowić wady – w końcu większa ilość prawnych zabezpieczeń, czy informacji o stanie mieszkania, wcale nie jest czymś negatywnym.

Czy warto kupić mieszkanie bez księgi wieczystej?

Jakie dokumenty przy zakupie mieszkania?

Zgodnie z treścią powyższego akapitu, kupno mieszkania z rynku pierwotnego, oznaczać będzie mniejszą ilość formalności. Możesz mieć przecież pewność, że mieszkanie od dewelopera jest nowe, przez co nie jest obciążone żadnymi zadłużeniami, czy roszczeniami prawnymi. Niestety, nie możesz zajrzeć do jego księgi wieczystej – będziesz musiał ją najpierw założyć. W ten sposób potwierdzisz swoje pełne prawo do kupowanego mieszkania, stając się jego faktycznym właścicielem w chwili, w której mieszkanie zostanie wybudowane.

Może się jednak tak stać, że deweloper dysponuje już wybudowaną nieruchomością. Chociaż, teoretycznie, musi on dbać o swoją renomę na tyle, że jest wysoce nieprawdopodobne, by mógł chcieć Cię oszukać, to być może warto dmuchać na zimne. Wówczas, podobnie jak w przypadku mieszkania z rynku wtórnego, możesz postarać się o złożenie wpisu roszczenia do księgi wieczystej, pamiętając, by umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania, również taki wpis zawierała.

Ile wynosi podatek od nieruchomości nabytej w drodze spadku?

A jak to wygląda, gdy w grę wchodzi zakup mieszkania z rynku wtórnego? Tutaj formalności może być nieco więcej. Podstawową kwestią jest to, byś zapoznał się z księgą wieczystą, właściwą dla nabywanej nieruchomości. Tylko w ten sposób potwierdzisz tożsamość realnego właściciela, a także zorientujesz się, czy mieszkanie nie jest obciążone długami, lub prawami osób trzecich.

Koniecznie poproś właściciela o zaświadczenie o braku zadłużenia mieszkania, mogącego wynikać z tytułu nieodprowadzania w terminie opłat do spółdzielni, czy wspólnoty mieszkaniowej.

Kupno mieszkania, rzadko kiedy może obejść się bez dokumentu, jaki stanowi operat szacunkowy. To właśnie na jego łamach, rzeczoznawca majątkowy określa wartość rynkową nieruchomości. Dysponując taką informacją, możesz być pewien, że proponowana cena nie jest zawyżona, a wszelkie wady nieruchomości (o ile istnieją) zostały w operacie określone przez rzeczoznawcę. Co więcej, kupno mieszkania na kredyt nie będzie możliwe, jeżeli nie przedstawisz bankowi tego dokumentu.

Koszty notarialne (i nie tylko) przy zakupie mieszkania

Koszty zakupu mieszkania, to przede wszystkim koszty notarialne. Jedyny wyjątek, stanowi utworzenie operatu szacunkowego. Możesz się spodziewać, że właściciel zbywanej nieruchomości, będzie już na starcie dysponował takim dokumentem – niemniej, musisz wziąć pod uwagę sytuację, w której Twój kontrahent nie tylko nie będzie go posiadał, ale i na Ciebie przerzuci jego koszt.

Nie martw się – usługi rzeczoznawcy majątkowego nie są drogie. Zależnie od wielkości i rodzaju nieruchomości, kwota wyniesie między 300 zł, a 1000 zł – zaś sam operat szacunkowy, jest przecież niezwykle ważnym dokumentem.

W trakcie transakcji notariusz będzie zmuszony do wykonania wielu wpisów, czy potwierdzeń. Może to być, na przykład wzmiankowany wyżej, wpis roszczenia do księgi wieczystej. Możesz też chcieć, aby umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania, uzyskała rangę aktu notarialnego. Za każdą z takich czynności, będziesz musiał zapłacić między 100 zł, a 200 zł, zależnie od jej rodzaju.

Niemniej, większe pieniądze będziesz musiał zapłacić dopiero wówczas, gdy kupno mieszkania będzie finalizowane. W tym miejscu, koszty notarialne, przedstawiają się następująco:

 • Powyżej 60 tys. zł do 1 mln zł: 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł; 
 • Powyżej 1 mln zł do 2 mln zł: 4770 zł + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 mln zł; 
 • Powyżej 2 mln zł – 6770 zł + 0,25 proc. od nadwyżki powyżej 2 mln zł, lecz nie więcej, niż 10 tys. zł.

Chcesz sprzedać zadłużone mieszkanie? A może masz na stanie mieszkanie do remontu? W takim razie świetnie trafiłeś! Nasz skup nieruchomości online, z radością pomoże Ci w tym przedsięwzięciu! Skontaktuj się z nami przez Formularz Kontaktowy – sprzedasz mieszkanie szybko, bezpiecznie i zyskownie!

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie