Uzbrojenie działki – jak uzbroić i ile kosztuje?

Uzbrojenie działki – jak uzbroić i ile kosztuje?

Plany związane z budową domu powinny być bardzo szczegółowo omawiane. Powinniśmy rozważyć wszelkie możliwości związane z kosztami od momentu zakupu działki po zakończeniu budowy. Niektóre działki są jednak zdecydowanie tańsze, a to dlatego, że nie mają dostępu do przyłączy, a więc nie są uzbrojone. O tym, czym dokładnie jest uzbrojenie działki i ile to kosztuje, postaramy się szczegółowo przedstawić w poniższym artykule. 

Działka uzbrojona – czyli jaka?

Załóżmy, że znalazła się działka budowlana w pięknej okolicy. W jej pobliżu może znajdować się lasek, rzeczka, czy malownicze łąki. Działka ta może być w pobliżu większego miasta albo zupełnie na uboczu, wedle uznania. Może być ulokowana na niewielkim osiedlu lub w miejscu, gdzie będzie można poczuć prawdziwy spokój z dala od sąsiadów. Każdy może mieć inne wyobrażenie idealnego do życia miejsca, dlatego jego działka budowlana może prezentować się bardzo różnie. Jeśli już mieliśmy okazję wybrać odpowiednie miejsce do budowy wymarzonego domu, w wymarzonej okolicy, trzeba rozważyć jedną, bardzo istotną kwestię. Należy zastanowić się, a najlepiej dowiedzieć u źródła, czy działka jest uzbrojona. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie. Na samym początku wyjaśnijmy, czym jest uzbrojona działka. Teren pod zabudowę, który jest w pełni uzbrojony, ma dostęp do drogi publicznej, jak również przyłącza. Tymi przyłączami są media, czyli woda, prąd, gaz, kanalizacja. Wiadomo, że najważniejsze są prąd i woda, ponieważ jeśli nie ma możliwości przyłącza do kanalizacji, wówczas działka musi w projekcie zawierać szambo. Gaz choć powszechny, nie we wszystkich miejscach jest dostępny. Uzbrojenie działki mówi nam właśnie o tym, czy na danym terenie będziemy mieli dostęp do określonych mediów.

Uzbrojona działka czy nieuzbrojona?

Powiedzieliśmy sobie już, że uzbrojenie działki to doprowadzenie do niej mediów. Jeśli zbroimy działkę, musimy doprowadzić prąd, wodę, kanalizację, gaz, a także inne media. Ile kosztuje uzbrojenie działki? Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko uzależnione jest od odległości do sieci, które znajdują się w sąsiedztwie. Im dalej, tym koszty rosną. I właśnie w tym momencie może nam prysnąć czar, kiedy już znaleźliśmy idealną działką, odpowiadającą naszym potrzebom, blisko natury, a okazuje się, że nie ma w niej przyłączy. Nie jest uzbrojona, a koszty zbrojenia będą większe, ze względu na odległość do sieci.

Uzbrojenie działki, koszt tej inwestycji może być bardzo duży, zwłaszcza jeśli teren działki znajduje się z dala od najbliższego sąsiedztwa, czyli od miejsca, w którym można było rozpocząć przyłączenia.

Uzbrojona działka

Koszt uzbrojenia działki może być dość wysoki, wiele czynników na to ma swój wpływ. Czym charakteryzuje się uzbrojona działka? Jeśli kupujemy działkę, która jest uzbrojona, z miejsca mamy dostęp do prądu, wody, a często też do kanalizacji. Dla inwestującej osoby taka działka stanowi często znacznie wyższy koszt zakupu. Nietrudno ustalić, że działki uzbrojone są znacznie droższe. Czy to jednak jest powód do tego, aby szukać oszczędności i bardziej koncentrować się na działkach bez uzbrojenia? To kwestia indywidualna.

Warto również sprawdzić skup nieruchomości: https://kupujemym.pl/

Nieuzbrojona działka

Zakup nieuzbrojonej działki zazwyczaj opiewa na bardziej atrakcyjną cenę. Niektórzy wybierając działkę pod budowę, nie zastanawiają się nad tym, czy teren ten jest uzbrojony, a to błąd. Nieuzbrojona działka, mimo że tańsza, to w efekcie, gdy doprowadzimy wszystkie przyłącza, okazuje się niczym nie różnić od działek oferowanych z pełnym uzbrojeniem. Okazuje się, że koszty przyłącza wyrównają cenę do propozycji zakupu działki uzbrojonej. W takim momencie ciężko mówić o prawdziwej okazji cenowej. Koszt uzbrojenia działki może nawet okazać się wyższy, co w efekcie sprawi, że za działkę nieuzbrojoną (po zbrojeniu) zapłacimy dużo więcej, niż uwzględniając zakup  działki z mediami.

Masz mieszkanie do remontu? Zobacz skup mieszkań do remontu

Dlaczego uzbrojenie działki jest tak ważne?

Pierwszym etapem na drodze budowy domu jest uzbrojenie działki. Bez dostępu do prądu czy wody, naprawdę trudno jest przeprowadzić szereg prac budowlanych, które mają się przyczynić do powstania wymarzonego domu. Dlatego, wszelkie prace dotyczące zbrojenia działki powinny zostać przeprowadzone z wyprzedzeniem. Jeśli oczywiście dotyczy to działki uzbrojonej. W takim wypadku należy podjąć wszelkie czynności związane z przyłączem do podstawowych mediów. Zwróćmy uwagę, że najważniejsze jest przyłącze sieci wodociągowej i elektrycznej. Nie zawsze będzie możliwe przyłączenie kanalizacji czy nawet gazu, a wynikać to może z umiejscowienia działki. Jeśli w pobliżu nie znajdują się sieci gazowe i kanalizacyjne, wówczas takie przyłącza nie są możliwe do uzbrojenia działki. Uzbrojenie działki jest bardzo ważne, by można było przeprowadzić szereg prac budowlanych, bez tego nie można rozpocząć budowy. 

Działka w pełni uzbrojona

Wyróżniamy trzy możliwe stany działek. Mowa o działce uzbrojonej całkowicie, częściowo uzbrojonej oraz nieuzbrojonej. Działka w pełni uzbrojona ma doprowadzone przyłącza, a przynajmniej te, które są możliwe do przyłączenia. Na pewno wyposażona jest w podstawowe instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne. Nie na każdej działce możliwe jest wykonanie przyłącza do sieci kanalizacyjnej, co zostało już wcześniej przedstawione, jednak nie oznacza to, że w projekcie zabraknie elementu kanalizacyjnego. Na działce, w której nie można zainstalować sieci kanalizacyjnej, konieczne jest do budowy szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Działka w pełni uzbrojona to taka, w której mamy przyłącza podstawowe, a nawet i dodatkowe, a już na pewno mamy dostęp do drogi publicznej, co znacznie ułatwia funkcjonowanie i możliwości wdrożenia planów inwestycyjnych. Pełne uzbrojenie działki jest najlepszą możliwością dla tych, którzy planują kupić działkę budowlaną. Jeśli można by doradzać w sprawie kupna działki pod budowę, najlepiej wybierać takie, które są już uzbrojone, by zminimalizować koszty związane z przyłączami.

Działka częściowo uzbrojona

Działka, która jest tylko częściowo uzbrojona, jest terenem graniczącym z drogą publiczną, przy której zlokalizowane są media takie jak prąd, woda, kanalizacja, czy gaz. Oznacza to tyle, że na terenie działki być może nie ma przyłączy, ale w jej pobliżu już tak, co stwarza większą możliwość oszczędności na przy łączeniu sieci elektrycznej, wodociągowej i innych. Może to oznaczać, że w pobliżu działki znajduje się sąsiednia działka uzbrojona, od której można rozpocząć prace związane z przyłączami. Koszty uzbrojenia działki mogą być pod tym względem zdecydowanie niższe.

Zrobimy dla Ciebie darmową wycenę online nieruchomości

Działka do uzbrojenia

Jedną z gorszych opcji jest wybór działki, która nie jest uzbrojona. Wyżej opisywaliśmy, czym jest działka nieuzbrojona. Krótko tylko dodamy, że jest to obszar, który nie posiada przyłączy, ani dostępu do drogi publicznej. Jeśli nawet działka ma jakiś dostęp do drogi publicznej, ale w jej granicach nie występują sieci elektryczne, wodociągowe, kanalizacyjne, również mamy do czynienia z działką nieuzbrojoną. Pod tym względem zakup działki z całą pewnością będzie wymagał dodatkowej inwestycji związanej ze zbrojeniem, dlatego należy zastanowić się, ile kosztuje uzbrojenie dzialki.

Koszty zbrojenia działki

Kiedy inwestujemy w zakup działki, która nie posiada przyłączy, musimy być nastawieni na dodatkowy koszt związany ze zbrojeniem działki. Koszt uzbrojenia dzialki nie jest jednakowy dla wszystkich. Wiele zależy od lokalizacji gruntu, odległości od najbliższych sieci przyłączeniowych, a nawet od stawek obowiązujących w danym regionie.

Prąd

Kiedy na działce nie ma zbrojenia, konieczne jest przyłącze. Nie jest to taka prosta sprawa, jakby mogło się to wydawać, aczkolwiek jest to konieczne i nie można od tego odstąpić. Bez podstawowych przyłączy do mediów nie ma nawet możliwości przeprowadzenia prac budowlanych, dlatego uzbrojenie jest pierwszym etapem budowy domu na działce, która nie jest uzbrojona. Jak uzbroić działkę w prąd? Przyłącze prądu w kosztach zależne jest od odległości od najbliższej sieci elektrycznej. Jeśli działka, którą kupiliśmy pod budowę domu, umiejscowiona jest na terenie, w którym sieć elektryczna znajduje się nieopodal działki, koszty instalacji tego przyłącza nie powinny stanowić problemu. W takich sytuacjach przeważnie koszt instalacji prądu na działce oznacza inwestycję w wysokości ok. 2000 do 3000 zł. Warto podkreślić, że inwestor musi też zapłacić za każdy metr przyłącza dodatkową sumę. Cena różnicuje się na podstawie mocy przyłączeniowej, oferowanych stawek czy od tego, ile działek jest dostępnych na danym obszarze. Trudno jest w jednoznaczny sposób określić wysokość kosztów przyłącza energetycznego na obszarze Polski, ponieważ kwoty w odrębnych regionach mogą się od siebie różnić. Jedni będą musieli zapłacić więcej, gdzie inni z innego obszaru będą mogli zaoszczędzić.

Czas oczekiwania na przyłączenie prądu

By można było mówić o przyłączeniu prądu do danej działki budowlanej, trzeba zacząć od początku. Pierwszym krokiem na tej drodze, jest złożenie stosownych wniosków. Musimy udać się do zakładu energetycznego, gdzie złożymy stosowne dokumenty, wyrażające chęć wykonania przyłącza na terenie naszej działki budowlanej. Wśród tych dokumentów znaleźć powinien się także plan sytuacyjny. Powinniśmy wykonać kopię takiego planu, którą otrzymać możemy z geodezji, a dotyczy on mapy jednostkowej. Nie trzeba też długo myśleć nad tym, że do dokumentów, jakie wnosimy w sprawie o przyłącze elektryczne, konieczne jest również dołączenie aktu własności. Może się okazać, że również wpis z rejestru gruntów będzie konieczny do tego, aby zacząć się starać o przyłączenie do naszej działki sieci elektrycznej. W tym przypadku celowo użyliśmy stwierdzenia “zacząć starać”, ponieważ jest to dość złożony i długotrwały proces. Po złożeniu wniosku o przyłącze nie otrzymamy decyzji z dnia na dzień. Musimy odczekać, aż pół roku, by doczekać się warunków przyłączenia prądu. Finalnie po analizie wszystkich wniosków, dokumentów i zapoznaniem się z mapami możemy otrzymać umowę o przyłącze budowlane. Tego typu dokument jest niezbędny jako załącznik do starań o pozwolenie na budowę.

Często trudno jest odnaleźć się w takiej “papierologicznej” rzeczywistości, dlatego najlepiej skorzystać z porady kogoś doświadczonego i uprawnionego. Cały proce starań o przyłącza pójdzie z pewnością sprawniej, a już na pewno zdecydowanie spokojniej. Możesz także posłużyć się porównywarką cen, aby dokonać przyłącza względem konkretnej firmy. To z pewnością pozwoli zmniejszyć określone koszty instalacyjne. Niemniej jest to dodatkowy czas, który należy poświęcić na analizowanie ofert, choć z pewnością opcja na oszczędność powinna nam zrekompensować dany czas. Pamiętajmy także, że zakład energetyczny oferuje przyłącze jedynie do granicy działki, tak zwane przyłącze wewnętrzne leży po stronie inwestora, aby doprowadzić sieć w odpowiednie miejsca.

Co może pójść nie tak?

Kupiliśmy działkę, ale okazało się, że nie jest uzbrojona, co zostało nam zrekompensowane znacznie niższą kwotą. Uznaliśmy, że jesteśmy w stanie wykonać przyłącza we własnym zakresie. Podejmujemy starania w związku z instalacją przyłącza. Składamy wnioski, czekamy na decyzję i pach… Okazuje się, że nie jest to takie łatwe. Co może pójść nie tak? Uzbrojenie działki może być niemożliwe do realizacji, gdyż zakład energetyczny może stwierdzić, że teren, na którym znajduje się nasza działka, jest “specyficzny”. Dla zakładu energetycznego uzbrojenie takiej specyficznej działki jest nieopłacalne. Może to dotyczyć zbrojenia działki, która znajduje się na uboczu, w znacznej odległości od sieci elektrycznej, co generuje poważne koszty. Co się dzieje w takiej sytuacji? Zazwyczaj dostajemy pismo, że nie jest możliwe przyłącze w sposób typowy, a zakład oczekuje, że zostanie pokryta część kosztów inwestycyjnych lub wykonana część instalacji przez właściciela działki. Nietrudno przewidzieć, że koszty w związku z przyłączem prądu będą dużo wyższe od oczekiwanych. Wtedy może nam się pojawić taka myśl, że zakup działki bez uzbrojenia był zwyczajnie błędem.

Alternatywne rozwiązanie

Alternatywą do tego rodzaju przyłączy może być pozyskiwanie energii za pomocą paneli solarnych. Stwarza to liczne możliwości dotyczące pozyskiwania dotacji z Unii Europejskiej. Dotacje te dotyczą możliwości zasilania względem instalacji paneli słonecznych. Jeśli dodatkowo budowa wymarzonego domu następuje w takim trudno dostępnym, ale dobrze nasłonecznionym miejscu, można mówić o korzyściach. Zaznaczmy, że działka, która jest wyposażona w instalację fotowoltaiczną, także zaliczana jest do działek uzbrojonych.

Woda i kanalizacja

Przed procesem budowy domu konieczne jest nie tylko doprowadzenie prądu do działki, ale również instalacji wod-kan. Czyli wody lub też kanalizacji. W przypadku podłączenia wody do działki mowa o bardziej klarownych kosztach, choć ma tutaj wpływ wcześniej wspomniana odległość. Im dalej, tym drożej. Koszty uzbrojenia działki w wodę to cena ok. 200 do 400 zł za każdy metr przyłącza. Konieczne jest również wykonanie projektu, co dotyczy kosztów ok. 1000 zł. Na pierwszym planie względem kosztów przyłącza wysuwa się jego długość. Następne w kolejce do weryfikacji kosztów całościowych ustawiają się stawki oferowane przez właściciela terenu, aż po liczbę działek w jego obrębie. Zaznaczmy, że zakłady wodno-kanalizacyjne zarządzane są przez organy gminne, więc ostateczne koszty uzbrojenia działki mogą być różne względem określonych regionów.

Chcesz sprzedać działkę? Sprawdź skup działek

Wniosek o przyłącze

Podobnie jak w przypadku przyłącza energetycznego, tak i w kwestii podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej wymagane jest złożenie wniosku. Dokumenty, jakie należy złożyć o przyłączenie działki do wody, to między innymi mapa zasadnicza, która powinna być załączona w dwóch egzemplarzach. Konieczne będzie także poinformowanie gestora (jest nim zakład wodno-kanalizacyjny) o tym, jakie będzie szacowane zużycie wody. Należy także poinformować o liczbie mieszkańców, jak również o poborach wody. Decyzja, na którą na pewno będziemy czekać z niecierpliwością, jest wydawana znacznie szybciej, niż w przypadku starań o przyłącze elektryczne, bo to jedynie od 7 do 14 dni. Po tym czasie następuje podpisanie umowy z zakładem wodno-kanalizacyjnym, czego następstwem są prace związane z wykonaniem przyłącza. Tutaj trzeba podejść do tematu precyzyjnie, a dokładniej, należy mieć na uwadze projekt techniczny, co stanowi dla inwestora dodatkowy koszt w wysokości 1000 do 2500 zł, gdzie musi być on wykonany przez uprawnioną osobę. Kolejna kwota, która dotyczy tego przyłącza to 50 zł, które należy zapłacić w związku z uzgodnieniem projektu w Zespole Uzgadniania Dokumentacji.

Samo wnioskowanie to jeszcze nie wszystko. Po podpisaniu umowy i przygotowaniu projektów oraz ich zaakceptowaniu właściciel sieci, a więc zakład wodno-kanalizacyjny, może kontrolować sytuację. Po wykonaniu przyłączy należy dostarczyć sprawozdanie z przeprowadzonego prac, gdzie finalnie dokonuje się odbioru. Tutaj kolejną kwotą, na jaką musimy się przygotować, tym razem w wysokości 150 zł. Kolejną kwotę w wysokości 150 zł zapłacimy organowi administracyjnemu warunków zaopatrywania w wodę. Ile kosztuje uzbrojenie działki w wodę? Dodatkowymi kwotami, jakie należy uwzględnić, są opłaty geodezyjne w wysokości ok. 2000 zł, a także opłata za to, że przyłącze zostanie podłączone w wysokości kolejnych 2000 zł. Sprawa może się nieznacznie skomplikować, jeśli projekt wymaga zmian, względem organizacji ruchu, a to kolejny koszt ok. 600 zł. W puli kosztów dotyczących samego przyłącza wody do działki wydamy niemałą sumkę, bo najczęściej od 6000 do nawet 10000 zł.

Kolejne problemy na drodze przyłącza wody do działki powiązane są z faktem, gdy nie ma okolicach działki sieci. Musimy w takim wypadku złożyć kolejny wniosek, tym razem do gminy, który uwzględnia konieczność wykopania studni oraz budowę szamba. Koszty związane z wykopaniem studni zależne są od jej wielkości i głębokości. Koszty z tym związane to dodatkowa kwota w wysokości zazwyczaj o 6000 do 15000 zł.

Problemy z przyłączem wody

Zdarza się i to dość często, że kupowana działka, w której pobliżu znajduje się sieć wodociągowa, okazuje się finalnie przemysłowa, a to uniemożliwia podłączenia się do niej. Decydują o tym najczęściej warunki techniczne, a konkretniej to, że jest to sieć przemysłowa. W takich przypadkach, kiedy myślimy, że jest to działka częściowo uzbrojona, a więc w jej pobliżu są linie wodociągowe, okazuje się, że jest jednak inaczej, a koszty zaczynają się dwoić i troić, ponieważ trzeba doliczyć pociągnięcie przyłącza z innej sieci. Pod tym względem zdecydowanie zaleca się uprzednie sprawdzenie, czy działka jest uzbrojona przed zakupem, a jeśli nie jest, czy istnieje możliwość przyłączenia mediów tańszym kosztem. 

Gaz

Korzystanie z gazu w swoim domu jest sporym ułatwieniem. Dotyczy to kwestii ogrzewania, jak i użytkowania względem podłączenia kuchenki. Nie w każdym domu jest możliwe skorzystanie z gazu ziemnego, a wpływ na to ma lokalizacja danej działki. Pod względem technicznym nie zawsze jest to możliwe, a czas oczekiwania na ewentualne plany budowy gazociągów względem danej miejscowości mogą zostać odłożone w czasie. Jak uzbroić działkę w gaz? Przede wszystkim musimy upewnić się, czy w ogóle istnieje taka możliwość. Warto także rozważyć sens takiego przyłącza. Zważywszy na fakt, że każdy w dzisiejszych czasach szuka oszczędności, a koszty związane z przyłączem wody, prądu, zakup działki i ogólnie cały koszt budowy domu będzie kolosalny, trzeba przeanalizować, czy opłaca się uwzględniać przyłącze gazu do domu i czy będziemy z niego korzystać. Jeśli ktoś rozważa opcję ogrzewania piecem gazowym, to takie rozwiązanie ma sens. Trzeba jednak nastawić się na kolejne koszty związane z przyłączem.

Wniosek o przyłącze gazu

Tak jak w przypadku innych przyłączy, tak i tu musimy uwzględnić złożenie wniosku. Dokumenty składamy do gazowni, by uzyskać warunki przyłącza. Do dokumentów, jakie są wymagane przy składaniu wniosku o gaz, zalicza się między innymi akt notarialny oraz dokument na temat szacunkowego zużycia gazu. Wśród tych dokumentów nie powinno braknąć także mapy projektowej. Na decyzję z gazowni musimy trochę poczekać, nieco dłużej niż z wodociągów. Tutaj czekamy na informację zazwyczaj ok. miesiąca do dwóch. Musimy tutaj zapłacić opłatę przyłączeniową. Po jej opłaceniu podpisujemy umowę, a także musimy zamówić projekt przyłączenia, który zazwyczaj wynosi około 2500 zł. Projekt ten musi być wykonany przez wykwalifikowaną osobę, która jest  do tego uprawniona. Po wykonaniu przyłącza koniecznie należy zgłosić je do odbioru, co generuje dodatkowy koszt w wysokości 150 zł. Wymusza to także na nas konieczność posiadania protokołu kominiarskiego. Ciężko powiedzieć, jakiej wysokości będzie to koszt, ale trzeba się na to nastawić. Po tym procederze, kiedy mamy odbiór podpisywana zostaje umowa kupna gazu.

Dodatkowo musi zostać uwzględniona geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza. Oznacza to, że informacja o gazie zostaje naniesiona na mapki. Bez tego dokumentu nie da się odebrać domu do użytku. Opłaty związane z geodezją widnieją jako koszt w wysokości ok. 2000 zł. Opłata przyłączeniowa to kolejne 2000 zł, a ponadto musimy nastawić się na to, że zostaniemy obciążeni kosztem montażu tzw. szafki gazowej, czyli tej charakterystycznej, żółtej skrzyneczki. Koszt jej montażu to 600 zł. Jak wobec tego prezentują się koszty dotyczące przyłącza gazowego do działki budowlanej? Szacowany koszt przyłączenia sieci o długości ok. 15m. generuje nam koszty w wysokości ok. 8000 zł. Czy to dużo? Na pewno, dlatego zaleca się rozważyć, czy opcja takiego przyłącza w ogóle ma sens. Być może zmiana planów w związku z ogrzewaniem pozwoli zaoszczędzić nam sporo pieniędzy, trzeba tylko dokładnie to rozważyć i wyszukać alternatywy grzewczej.

Dostęp do drogi publicznej

Dostęp do drogi publicznej jest koniecznym elementem uzbrojenia działki. Kiedy nie mamy utwardzonej drogi dojazdowej do naszej działki, generują nam się kolejne koszty w związku z uzbrojeniem działki. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że droga jest konieczna, by w ogóle rozpocząć budowę na danej działce. Trudno byłoby dostarczyć niezbędne materiały na budowę oraz ciężki sprzęt bez odpowiednio utwardzonej nawierzchni drogi. Jak widać, wiele czynników składa się na uzbrojenie działki, koszt wszystkich przyłączy może spowodować, że pożałujemy wyboru działki bez uzbrojenia. Kolejna sprawa związana z dostępem do drogi publicznej bardzo często zahacza o kwestię ustanowienia służebności, zwłaszcza jeśli droga ta przebiega przez teren innej działki.

Sprawdzenie, czy działka jest uzbrojona

Jak sprawdzić, czy działka jest uzbrojona? Na pewno warto zapoznać się z MPZP, czyli Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Określa on bowiem wiele czynników związanych z zabudową, również zasady rozbudowy i modernizacji infrastruktury technicznej.

Kiedy składamy wniosek o decyzję na temat warunków zabudowy, musimy dołączyć z nim dokument, jakim jest mapa zasadnicza działki. Uzyskujemy ją w Wydziale Geodezji Starostwa Powiatowego, który będzie właściwym dla danego regionu. Na podstawie tej mapy będziemy w stanie uzyskać informacje na temat granic terenu, jak również informacje kluczowe dotyczące owego uzbrojenia. Koszt takiej mapki jest nieduży, to zwykle 30 do 50 zł.

Jak sprawdzić, czy działka jest uzbrojona w odpowiednie przyłącza? Możemy posłużyć się udostępnionymi przez powiaty portalami mapowymi, które są bardzo przydatne i zawierają wiele informacji. Ponadto możemy skorzystać również ze znanego geoportalu krajowego. Trzeba tylko nastawić się na to, że nie każde starostwo prowadzi bazy, a przynajmniej nie każde je udostępnia w wyżej wymieniony sposób. Z roku na rok znacznej zmianie i jednocześnie poprawie ulega kwestia cyfryzacji danych, dlatego sytuacja z informacją na temat uzbrojenia działki może być w ten sposób dla nas dostępna. Na pewno warto to sprawdzić.

Do tego, by sprawdzić kwestię uzbrojenia działki może pomóc Raport o Terenie. Generowanie i samo pobranie raportu nie zajmie nam wiele czasu. Prócz informacji dotyczących konkretnej działki w kwestię uzbrojenia, otrzymać można także diagnozę swojej działki. Do twojego zadania należy ustalenie cech nieruchomości, jakie są Ci potrzebne. Dzięki tej metodzie rzetelnie sprawdzić stan działki właśnie pod kątem uzbrojenia, co jest wymagane przez zakupem.

Wykorzystując Geoportal, z łatwością znajdziesz interesującą Cię działkę. Wystarczy, że skorzystasz z wyszukiwarki, wykonasz obrys obszaru lub skorzystasz ze wskazań na mapie. Możliwe będzie skorzystanie z Raportu o Terenie po opłaceniu go, aczkolwiek mapa uzbrojenia działki jest weryfikowana jako opcja darmowa. Jeśli nie chcesz opłacać raportu, a jedynie dowiedzieć się więcej na temat, jakim jest uzbrojenie działki, musisz wyłączyć inne tematy z listy raportu. Konieczne jest także podanie adresu mailowego, ponieważ właśnie w taki sposób trafi do Ciebie raport lub jego cząstkowe informacje dotyczące uzbrojenia działki.

Może wystąpić również problem z ustaleniem uzbrojenia terenu, a wszystko przez to, że niektóre powiaty wciąż nie korzystają z cyfryzacji danych lub wstrzymują udostępnianie danych na temat określonych terenów. Trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność.

Sprawdź nasz skup nieruchomości komercyjnych

W jaki sposób kupować działki budowlane?

Jeśli analizujemy pomysł na kupno nieuzbrojonej działki budowlanej, warto przede wszystkim zastanowić się nad tym i sprawdzić to, najlepiej u źródła, czy w ogóle istnieje możliwość wykonania przyłącza do tego terenu, a więc uzbrojenie działki. Może się okazać, że działka ta nie jest uzbrojona, ponieważ nie ma takiej możliwości lub rozwiązania dotyczące uzbrojenia działki koszt oraz przeprowadzane prace, jak również sam czas wykonywania takich prac przyłączeniowych wiążą się z ogromnym stresem, inwestowaniem pieniędzy i znaczną stratą czasu.

Najprościej jest kupować działki, które są już uzbrojone. Dlaczego? Ponieważ oszczędzamy sobie wiele pracy, czasu i nerwów, a nierzadko i pieniędzy. Pomimo tego, że uzbrojona działka jest droższa w zakupie, to może się okazać, że przy wyborze nieuzbrojonego terenu zostaną wygenerowane znaczne sumy przyłączy, ze względu na brak możliwości dostępu do sieci przyłączeniowej. Jeśli jednak z góry nie jest powiedziane, czy działka jest uzbrojona, zanim zdecydujemy się na jej kupno, dokładnie przeanalizujmy całą sytuację. Można to zrobić, poświęcając trochę czasu na wykorzystanie serwisu, jakim jest np. geoportal.

Poza tym, że uzbrojenie działki generuje znaczne koszty (zwłaszcza jeśli działka w obrębie swojej granicy nie ma dostępu do sieci, ani nawet drogi publicznej w pobliżu sieci), to dodatkowo wymaga to licznych prac, które poprzedzone są analizami i wydawaniem decyzji, często w dłuższym (niż spodziewanym) czasie. Dla przykładu, który został już omówiony powyżej, w związku z informacjami odnośnie przyłącza prądu do działki, mówimy tutaj o 6-miesięcznym czasie oczekiwania na decyzję, co nie musi zakończyć się powodzeniem, tylko odmową lub przerzuceniem kosztów inwestycyjnych w jakiejś części na właściciela działki.

Chcesz sprzedać mieszkanie? Wyślij formularz online, a otrzymasz darmową wycenę nieruchomości w 24h zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie